نجوا ی یک غواص با کوسه ها

نجوا ی یک غواص با کوسه ها

آرام، خونسرد و مهربان. توصیف بانویی که سرچشمه ی آرامش و وقار است. بانویی با استعداد که سال های زیادی از زندگی خود را صرف غواصی و کشف شگفتی های دنیای زیر آب کرده است. هم او که آغازگر دوستی با کوسه ها بوده و با روش های عجیب و در عین حال جالب با آنها ارتباط برقرار می کند. او که به خاطر نجات جان کوسه ای، خطر کرد و با قراردادن دستش در ميان آرواره های هولناک كوسه لحظات نفس گيري را به نمايش گذاشت و در نهایت قلاب ماهی گیری را که در دهان کوسه گیر کرده بود، بیرون آورد. وی اغلب این کار را انجام می دهد. او کسی است که در اوقات فراغت خود به دنبال سیستم های غاری جدید می گردد و اولین بانویی است که یک غار آب شیرین را به سیستم آب شور اقیانوسی متصل نمود.  این غواصِ اهل ایتالیا که به "بانوی نجوا کننده با کوسه ها" شهرت دارد، کسی نیست جز کریستینا زناتو.

خانم کریستینا زناتو متولد ایتالیا و بزرگ شده در کنگو، آفریقا است. او همیشه عاشق طبیعت بوده و از دوران کودکی عشق به دریا داشته است. زناتو برای یادگیری غواصی به باهاما رفت و به فعالیت غواصی خود ادامه داد تا جایی که باهاما را محل زندگی خود انتخاب کرد. تا کنون 23 سال سابقه فعالیت پر افتخار در این زمینه را از آن خود کرده است. کریستینا زناتو مربی بین المللی غواصی است و تمامی دوره ها به ویژه غواصی در کنار کوسه ها را آموزش می دهد. او روش جالبی در برخورد با کوسه ها دارد که به آن می پردازیم: این روش نوعي حالت خلسه كوتاه است كه با مالش كف دست به دهان، بيني و قسمت جلوي سر كوسه آغاز مي شود که البته نوعی نوازش آرام بخش است و گویا کوسه ها در آغوش وی به خواب می روند. او عضو فعال انجمن ملی اعتماد باهاما بوده و میزبان و حامی جامعه جهان زیر آب، عضو تالار افتخارات بانوان غواص، عضو فعال برای تدریس به دانشجویان در باهاما، عضو کلوپ مکتشفان و همچنین عضو جامعه هنرمندان اقیانوس ها می باشد. زناتو با چندین مجله غواصی و غیر غواصی نیز در سر تا سر جهان همکاری داشته است. او از چندین سازمان خیریه نیز حمایت می کند.

کریستینا زناتو تمایل دارد که تغییری در نگرش عمومی نسبت به کوسه ها ایجاد نماید تا جایی که در غواصی های خاص و تحت نظارت و مربیگری او، برخی از غواص ها می توانند پوست کوسه را لمس کنند و در عین حال هیچ گونه خطری آنها را تهدید نکند.

جالب است بدانید که کریستینا زناتو با وجود تجربیات ارزشمندش در طول تمام این سال ها باز هم  قبل از هر غواصی، تمرین های ذهنی اش را جهت تجدید تمرکز و آرامش انجام می دهد. معمولا زیاد نفس عمیق می کشد. به نظر او مهم ترین نکته داشتن آرامش درونی است به این دلیل که اگر شما به عنوان یک غواص از آرامش درونی کافی برخوردار باشید، زمانی که در اعماق آب هستید نیز این آرامش همراه شماست و همین امر موجب انتقال آرامش و انرژی شما به موجودات زیر آب می شود.                                                      

استعداد، اشتیاق، سخت کوشی و مطالعات کریستینا زناتو موجب توجه کارگردانان، مستند سازان و تهییه کنندگان تلویزیونی قرار گرفت و در چندین شبکه در کل اروپا، آسیا و آمریکا برنامه داشته است. در یکی از برنامه های تلویزیونی که در چین پخش می شد، زناتو با مخاطبانی صحبت می کرد که نه غواص بودند و نه کوسه ها را از نزدیک  دیده بودند؛ برخلاف تصور خودش، خوش بختانه توانست روی آنها تاثیر بگذارد و داوران آن برنامه متقاعد شدند که بایستی تدابیری جهت حفاظت از کوسه ها بیاندیشند. بنابراین اولین قدم آن بود که دیگر سوپ باله کوسه از منوی رستوران ها حذف شود. او می گوید:" بسیاری از مردم بعد از دیدن برنامه، زمانی که مرا می دیدند از من تشکر می کردند و می گفتند ما نمی دانستیم که حتی با درست کردن سوپ باله ماهی چه مضراتی به دریا و کوسه ها وارد می شود!". زناتو می گوید: " متأسفانه، بیشتر اوقات از مواد غذایی استفاده می کنیم که حتی نمی دانیم چه اثرات زیست محیطی ای را بر جای می گذارند؟".

موضوع جالب دیگری که کریستینا زناتو مطرح می کند این است که کوسه ها 500 نوع مختلف دارند. بنابراین نوع رفتار و زندگی هر کدام نیز متفاوت است. همانند پرندگان. همانطور که آشیانه ی همه پرندگان روی درخت نمی باشد، نمی توانیم بگوییم که همه کوسه ها خطرناک هستند. برای تشخیص کافیست به اندازه کوسه ها نگاه کنید. کوچکترین آنها به اندازه کف دست انسان و بزرگترین آن به اندازه یک اتوبوس است. برای مثال، غذای کوسه سفید بزرگ فُک است؛غذای کوسه صخره های کارائیب، ماهی؛ کوسه پرستار از طریق صدف های حلزونی و خرچنگ دریایی تغذیه می کند؛ و کوسه نهنگ ها از پلانکتون ها. در نتیجه همه ی کوسه ها شکارچیان ماهر و خطرناکی نیستند. بلکه صفت شکارچی به تعداد محدودی از کوسه ها تعلق می گیرد. برخلاف تصور عموم مردم که به کوسه ها به چشم شکارچی های خطرناک نگاه می کنند، من این موجودات را محافظ و پاکبان محیط های آبی می دانم. تا به حال شده که به نوع انتخاب شیر ها در شکار شان توجه کنید؟! شیر ها معمولا آهویی را انتخاب می کنند که یا پیر باشد یا مریض؛ هیچگاه یک آهوی سالم و کم سن و سال را به دام نمی اندازند. نقش کوسه ها هم در این اکوسیستم به همین ترتیب است.  

کریستینا زناتو آنقدر خلاق، با استعداد و عاشق کارش است که حتی لباس غواصی اش نیز خاص، متفاوت و شبیه کوسه هاست. او به قدری با کوسه ها صمیمی شده که آنها را بخش مهمی از زندگی خود می داند و معتقد است که برای بودن در کنار کوسه ها باید مثل خودشان بود و نباید از لباس استاندارد غواص ها استفاده کرد. همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید، بافت توری لباس او محکم، ضد زنگ، ضد ضربه، از آلیاژفولاد و در عین حال سبک است. طراحی این لباس ( Neptunic Shark-Suit ) به گونه ای است که تمام بافت ها محکم است و از غواص در برابر خطرات احتمالی محفاظت می کند.  نکته ی دیگر اینکه روی دستکش هایش نوار خاصی می پیچد تا اصطکاکی با سطحی که لمس می کند (مانند کوسه ها)، به وجود آید و دستش سُر نخورد.  او در این باره می گوید: "اگر  این چسب ها ی روی دستم و لباسم نبود، شاید نمی توانستم به راحتی از عهده ی این کار برآیم و در کنار کوسه ها باشم".