غواصی برای افرادی که کمردرد دارند

غواصی برای افرادی که کمردرد دارند

افراد زیادی از کمردردهای مزمن و یا دوره ای رنج می برند اما با رعایت نمودن اقدامات پیشگیرانه صحیح این مسأله نباید مانعی برای لذت بردن از غواصی اسکوبا باشد.
خیلی از بزرگسالان به علت سبک زندگی ای که بیشتر در حالت نشسته می باشد کمردردهای دوره ای یا مزمن دارند. آسیب های فقراتی می تواند توانایی در ورزش کردن و تمرین را محدود کند، اما این دلیل نمی شود که این مشکلات برای غواصی هم محدودیت ایجاد کنند.
مشکل کمر نیاز به مراقبت ویژه دارد، غواصی اسکوبا اگر به شیوه درستی انجام شود حتی می تواند درد کمر را کمی کاهش دهد و کمردردهای مزمن را آرام کند. در این نوشته چهار راه حل برای غواصی کردن افرادی که کمردرد دارند تهیه کرده ایم تا هم از تشدید شرایط فعلی جلوگیری شود و هم ریسک آسیب دیدن کاهش پیدا کند.
ملاحظات تجهیزات
وزنه ها
توزیع مناسب وزنه ها تأثیر مستقیم در مجروحیت های مختلف دارد و قرار دادن وزنه های غواصی در مکان های صحیح کمردرد را کاهش می دهد. دردهای قسمت پایینی کمر با قرار دادن وزنه در قسمت جلوی کمربند وزنه به جای پشت آن، بهبود پیدا می کنند. همچنین وصل کردن وزنه به سیلندر و قرار دادن وزنه در جیب BCD به جای کمربند، به کم شدن فشار به ستون فقرات کمک می کند.
BCD
معمولاً BCDهای سنتی و مدل هایی که صفحه پشتی و بال دارند برای افرادی که کمردرد دارند راحت تر می باشند که البته این وابسته به حالت ستون فقرات و نوع مشکل دارد، هنگام خرید BCD سعی کنید مدل های مختلف از شرکت های مختلف را امتحان کنید و راحت ترین مدل را برای خودتان پیدا کنید. حتی اگر امکانش وجود داشت مدل های مختلف را اجاره کنید تا عملاً از راحت بودن آن ها مطمئن شوید.
محافظت از سرما
سرما به راحتی می تواند با لرز و انقباض عضلات، دردهای کمر را تشدید کند، بنابراین انتخاب وت سویت و درای سویت مناسب که گرمای کافی را برای شما تضمین کند اهمیت ویژه ای دارد.
زیپ ها و درزها
اگر مشکل کمردرد وجود داشته باشد وت سویتی که زیپ از جلو داشته باشد و دسترسی به زیپ آن راحت تر باشد در اولویت قرار می گیرد پس هنگام خرید وت سویت به راحت بودن پوشیدن آن دقت کنید.
فین ها و ماسک ها
فین های کفشی با بندهای فنری که باز و بسته کردنشان سریع تر می باشد و احتیاجی به خم شدن ندارند و همچنین ماسک هایی که بازه دید زیادی دارند و هنگام غواصی نیازی به حرکت و چرخش گردن نمی باشد در اولوست هستند.
انواع غواصی
جریان های شدید و همچنین امواج می توانند برای غواصانی که کمردرد دارند دردسرساز باشند چرا که همواره بدن باید در حال حرکت و عکس العمل نشان دادن به جریان باشد، غواصی ساحلی هم به دلیل اینکه نیازمند راه رفتن در سطوح ناهموار می باشد سخت خواهد بود، به طور کلی دایوهای کم عمق و آرام برای ستون فقرات راحت تر بوده و این مزیت را دارند که به محض احساس ناراحتی و یا کمردرد می توان دایو را خاتمه داد.
ورود و خروج 
به خاطر داشته باشید که حتما مشکل خود را با مربی و یا دایومستر در میان بگذارید، یک همراه خوب به شما کمک می کند تجهیزات خود را تا لبه قایق حمل کنید تا فشار کمتری به کمر شما وارد شود. همچنین باید مراقب باشید که ورود به آب را با روش هایی به غیر از بک رول (شیرجه از پشت) انجام دهید، برای راحت تر بودن می توانید ابتدا وارد آب شده و سپس تجهیزات خود را بپوشید. هنگام خروج از آب هم ابتدا تجهیزات خود را از تن درآورده و به همراهتان بدهید و سپس خودتان از آب خارج شوید.
موقعیت بدن و پا زدن
حفظ کردن حالت صحیح و همچنین انتخاب نمودن نحوه پا زدن مناسب کمردرد را کاهش می دهد. پازدن به صورت قیچی و حرکت پاها از قسمت کمر بهترین روش برای حفظ مومنتوم می باشد اما می تواند باعث ایجاد تنش و قوس اضافی در ناحیه کمر شود، بنابراین نیاز به روش جایگزین مناسب است مانند پازدن قورباغه، از مربی یا همراه خود بخواهید تا نحوه پازدن شما را بررسی کند و مطمئن شوید قوس و تنش اضافی به کمرتان وارد نمی شود. 
گرم کردن پیش از غواصی
حفظ کردن گرمای بدن و نرمش قبل از غواصی برای راحتی و کمک کردن به فشارهای عضلانی بسیار مفید می باشد به خصوص در روزهایی که هوا سرد است. نوشیدنی های گرم و همچنین پوشیدن کلاه در زمان های بین دایو را هم به خاطر بسپارید تا بدنتان گرمای زیادی را از دست ندهد. تا جایی که ممکن است در فاصله بین دایوها وت سویت خود را خارج کرده و لباس های خشک بپوشید.
جعبه کمک های اولیه
یکی از خصوصیات بد کمردرد این است که بدون آمادگی قبلی اتفاق می افتد به خصوص در افرادی که ناراحتی دیسک کمر دارند، بنابراین عقلانی می باشد یک جعبه کمک های اولیه حاوی مسکن و داروهای صد التهاب به همراه داشته باشید همچنین با دستور دکتر، استفاده از پشت بند هم مناسب است، به خاطر داشته باشید که اگر قصد مسافرت دارید از قبل مشخصات یک متخصص در منطقه ای که قرار است به آنجا بروید را داشته باشید تا در صورت بروز مشکل به وی مراجعه نمایید.
مراقبت دراز مدت
مراقبت دراز مدت از ناحیه ستون فقرات برای جلوگیری از آسیب های آتی و به حداقل رساندن میزان آسیب های موجود بسیار اهمیت دارد، یک متخصص فیزیوتراپ می تواند شما را راهنمایی کند تا روزانه تمرین هایی را انجام دهید که آمادگی جسمانی شما را حفظ کند. ناگفته نماند که انجام تمرین های مداوم پیلاتس و یوگا قدرت شما را افزایش می دهد، ورزش شنا هم راه مناسبی برای کاهش درد کمر می باشد.
در آخر در ارتباط با رژیم غذایی اطلاعات بسیار جامع و مفیدی در ارتباط با خوراکی های ضد التهاب و مواد غذایی غنی از کلاژن برای کمک به ریکاوری بدن از جراحات وجود دارد.
کمردرد برای غواصی می تواند چالش برانگیز باشد اما با اقدامات پیشگیرانه مناسب و همچنین تجهیزات مناسب می توان به راحتی با آن مقابله کرد.