انتخاب بهترین فین غواصی

انتخاب بهترین فین غواصی

با وجود تنوع بسیار در مدل های موجود در بازار انتخاب کردن یک جفت فین مناسب به نظر کار خسته کننده ای می رسد، چطور بفهمیم کدام فین برای ما مناسب است؟
کدام فین برای شما مناسب است؟
فقط اسنورکل
بیشتر افرادی که از اسنورکل لذت می برند ترجیح می دهند به آب های مناطق گرمسیری و یا مناطق معتدل (مدیترانه/آرام) بروند. برای انجام اسنورکل در آب های گرم تر یک فین پا دار (full foot) یا به اصطلاح فول فوت که برای مسافرت سبک می باشد، تا زمانی که جریان آب سنگین نباشد مناسب است. این فین ها بدون واسطه پوشیده می شوند، برای اسنورکل در آب های سردتر بوت ها می توانند پای شما را گرم نگه دارند، که باید آن ها را با فین های پشت باز (open-heel) پوشید. این نوع فین ها برای آب های پرجریان مناسب تر می باشند اما این گزینه هزینه بیشتری خواهد داشت و برای مسافرت وزن بیشتری هم دارد.
غواصی آزاد
فین های مخصوص غواصی آزاد تیغه های بلندتری دارند و مدل های مختلفی مانند فین های دوتایی سنتی یا فین های تکی دارند. فین های غواصی آزاد معمولاً فول فوت می باشند و تیغه های سخت تری دارند، بنابراین با وجود این که از مواد اولیه سبک تری برای ساخت آن ها استفاده می شود از جنبه مسافرتی زیاد مناسب نمی باشند، برندهای cressi، seac و mares معمولاً فین های غواصی آزاد خوبی تولید می کنند و معمولاً حالت سفارشی هم برای فین موجود می باشد. در حالی که شما می توانید از فین های غواصی آزاد در اسنورکل و اسکوبا هم استفاده کنید، استفاده کردن از فین های اسکوبا و اسنورکل در غواصی آزاد توصیه نمی شود.
غواصی اسکوبا
ملاحظات کمی برای انتخاب فین غواصی اسکوبا وجود دارد و اگر غواص استفاده های مختلفی را در ذهن خود دارد، مانند غواصی آزاد، غواصی تکنیکی و غواصی در آب سرد ممکن است در نهایت مجبور شود چند جفت فین مختلف تهیه کند.
فین های پشت باز و فول فوت
این مسئله اولین نکته ای است که در هنگام تهیه فین با آن مواجه می شوید. فین های فول فوت برای مسافرت سبک تر و مناسب تر هستند و هزینه کمتری دارند، اما در صورتی که اندازه آن ها مناسب نباشد ممکن است مجبور شوید همراهشان جوراب های ضخیم به پا کنید. 
گزینه بهتر برای اکثر غواص ها فین های پشت باز می باشند که هم عمر بیشتری دارند و هم قوی تر هستند بنابراین عملکرد آن ها در آب هایی که جریان دارند بسیار بهتر است و نیروی محرکه بیشتری را اعمال می کنند که باعث می شود انرژی بیشتری ذخیره شود. از آنجایی که با بوت پوشیده می شوند در آب های سرد عایق بهتری می باشند. وزن و هزینه آن ها کمی بیشتر است ولی برای غواص هایی که مسافرت می کنند تنوع بسیار بیشتری دارند. 
تیغه ای یا شکاف دار
یک مناظره تمام نشدنی در مورد تفاوت ها و مزیت های این دو نوع فین همواره در سایت ها و تالارهای گفتمان اینترنتی برقرار است. فین های شکاف دار خاصی هستند که نیروی محرکه بیشتری را در آب ایجاد می کنند، بنابراین در جریان های شدید ایده آل هستند. انرژی بیشتری ذخیره می کنند و در نتیجه اکسیژن کمتری مصرف می شود و برای ماهیچه پا مناسب تر می باشند. اما خیلی از غواص ها معتقدند که این شکاف ها ثبات و کنترل کمتری دارند، پس برای مربیانی که مدت زمانی را روی آب برای صحبت با دانش آموزان می گذرانند و دائماً در حال تغییر موقعیت در آب می باشند ممکن است که این نوع فین ها ایده آل نباشند . غواص های تکنیکی هم علاقه بیشتری به فین های تیغه ای دارند چرا که کنترل و راحتی در حرکت هنگام حمل چند تانک بسیار مهم است.
غواصی تکنیکال یا ریبریزر (rebreather)
از آنجایی که یک غواص تکنیکی برای حمل چند تانک وزن بیشتری را متحمل می شود و غواص های ریبریزر یونیت های سنگین تری را به پشت خود حمل می کنند، غواص های تکنیکی از فین های سخت تر با قدرت بیشتر استفاده می کنند تا کنترل بهتری داشته باشند و به راحتی داخل آب جابه جا شوند. برخی از شرکت ها فین های مخصوصی را برای غواص های تکنیکی و ریبریزر طراحی و تولید می کنند که تیغه های کوتاه تر و سخت تری دارند، مجراهایی برای عبور آب دارند و قسمت پای آن ها بزرگ تر است تا برای آب های سرد از بوت استفاده شود و قطعاً تمام آن ها مشکی رنگ می باشند.
ملاحظات دیگر
مسافرت
بیشتر هواپیمایی ها قوانین محدودی برای چمدان دارند، پس بهتر است تا جایی که امکان دارد از وزن کم کنیم. اگر وزن برای شما اهمیت دارد از فین های فول فوت استفاده کنید. خیلی از ما در آب های با دمای مختلف غواصی می کنیم، برای این منظور داشتن دو دست فین، پشت باز و فول فوت برای آب های سرد و گرم راه حل مناسبی می باشد.
انعطاف
غواص هایی که ضعف گرفتگی عضلات دارند و ماهیچه های پای کوچک تری دارند ممکن است ترجیح دهند از فین هایی با انعطاف بیشتر و حتی فین های شکاف دار استفاده نمایند.
نگهداری
اگرچه به طور کلی فین ها از نظر تعمیر و نگهداری در بین تجهیزات غواصی کمترین نیاز را دارند، بندهای فین های پشت باز بهتر است هر چند وقت تعویض شوند، اگر بندها طراحی ویژه داشته باشند و یا از قسمت های مختلف تشکیل شده باشند ممکن است تعویض آن ها کمی سخت باشد. همچنین بندهایی که قفل پلاستیکی دارند در برابر شکستگی ضعیف می باشند، بیشتر غواص ها بند های کشی را ترجیح می دهند که طراحی ساده تری دارند و همچنین کمتر نیاز به تعویض پیدا می کنند.
استفاده از مطالب این وب سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.