5 مکان هیجان انگیز برای غواصی

5 مکان هیجان انگیز برای غواصی

برای خیلی از ما غواص ها، در اصل چالش های یادگیری این ورزش بود که ما را به سمت خود جذب کرد. چالش رفتن به مکان هایی که خیلی از انسان ها قادر به رفتن به آنجا نیستند و همچنین امتحان کردن خودمان و توانایی هایمان و این تمایل برای یافتن چالش های جدید باعث می شود که خیلی ها به جست و جو برای پیدا کردن مکان هایی بروند که سطح آدرنالین بدنشان را بالا و بالاتر ببرد و تشنگی آن ها را برای ماجراجویی های جدید برطرف کند. در این نوشته به معرفی چندی از سایت های غواصی چالش برانگیز پرداخته ایم.
تندراه پللیو ، پالائو
چالش: جریان قوی
در قسمت های شمالی جزیره پللیو (peleliu) سایتی وجود دارد که به عقیده خیلی ها سخت ترین غواصی در جریان در آنجا می باشد که به صورت یک دیوار صاف می باشد که از عمق 20 تا 120 پایی (7 تا 40 متری) ادامه دارد. این مکان جایگاه خیلی از قوی ترین و غیر منتظره ترین جریان های آب می باشد و در نتیجه فقط باتجربه ترین غواص ها می توانند غواصی را در این مکان امتحان کنند. در هر صورت افرادی که علاقه مند می باشند در شرایط تندراه غواصی کنند می توانند از قابلیت شفافیت در عمق های 30 تا 40 متری و زندگی دریایی غنی شامل کوسه ها، دلفین ها و ماهی های آزاد این منطقه لذت ببرند. غواص هایی که در این منطقه غواصی می کنند باید حتما قلاب های صخره ای و شناور برای علامت گذاری سطح به همراه داشته باشند.
سطح تجربه: پیشرفته Padi OW و غواص تندراه PADI یا هر مدرک هم سطح این درجات
جزیره پترمن ، قطب
چالش: سرما
دسترسی فقط با قایق های مخصوص قطبی امکان پذیر می باشد. این جزیره به عنوان یک مرکز بزرگ پرنده ها مشهور است و خانه بیش از 3000 جفت پنگوئن نژاد Gentoo می باشد. دمای آب در این منطقه بین 28 تا 34 درجه فارنهایت (1 تا 2- درجه سانتی گراد) متغیر می باشد و بنابراین در اینجا غواص ها باید درای سویت و رگلاتور مخصوص آب سرد استفاده کنند که قابلیت عملکرد در آب های نزدیک یخ زدن را داشته باشد، در تابستان بین ماه های نوامبر و مارس بهترین فصل برای رفتن به آنجا می باشد و در اوایل فصل آب شفافیت فوق العاده ای دارد.
سطح تجربه: پیشرفته Padi OW و غواص درای سویت سرمای Padi یا هر مدرک هم سطح این درجات
دریای مرگ
چالش: نمک
هم مرز با کشور اردن، دریای مرگ 429 متر پایین تر از سطح آب های آزاد می باشد و پایین ترین نقطه نسبت به سطح دریاها در دنیاست.  با 35 درصد نمک 10 برابر نمک بیشتری نسبت به اقیانوس دارد و به عنوان یکی از نمک دارترین آب های دنیا معروف است. این نمک دار بودن فوق العاده غواصی کردن در این دریاچه را خاص می کند چرا که غواص ها به 40 تا 50 کیلوگرم وزنه نیاز خواهند داشت که بتوانند در آب فرو بروند. برای محافظت کامل از چشم ها، بینی و دهان همچنین لازم است که از ماسک full-face کامل استفاده شود. زیر سطح آب، چهره این دریا بسیار بیگانه است و در نور خورشید کریستال های نمک مانند الماس می درخشند و عجیب بودن این دریا با غیاب حیات دریایی پررنگ تر می شود، دمای آب بین 18 تا 35 درجه سانتیگراد تغییر می کند و بسته به فصل، شفافیت آب از 1 تا 20 متر متفاوت است.
سطح تجربه: پیشرفته Padi  یا هر مدرک هم سطح این درجه
دریاچه تیتیکاکا، بولیوی
چالش: ارتفاع
در مرز کشور پرو و بولیوی دریاچه ای وجود دارد که بزرگ ترین دریاچه آمریکای شمالی می باشد و مرتفع ترین دریاچه در دنیاست. دمای سطح آب بین 10 تا 14 درجه سانتیگراد متغیر می باشد و خانه بیش از 530 نوع گونه دریایی است که حدود 90 درصد آن ها فقط بومی آن منطقه می باشند . با توجه به ارتفاع خاص این دریاچه غواصی فقط باید در محل سایت غواصی نیروی دریایی بولبوی صورت بگیرد و قبل از شروع فرایند غواصی شرایط و مراحل غواصی در ارتفاع به افراد توضیح داده می شود و در محفظه فشار مرکز تحت آزمایش پرفشار قرار می گیرند. همچنین در سال 2000 غواص ها یک مقبره تاریخی در زیر آب یافتند و تاریخ شناسان بر این باورند که قدمت این مقبره به 1500 سال قبل بازمی گردد.
سطح تجربه: آب های آزادPadi ، غواص ارتفاع Padi یا هر مدرک هم سطح این درجه
دریای آزاد هاوایی
چالش: عمق
بیرون از ساحل معروف کونا در هاوایی عمق آب به شدت زیاد می شود و غواص ها برای رفتن به اعماق دریا لازم نیست زیاد از ساحل دور شوند. غواص ها راه بسیار خوبی برای نهایت استفاده از تجربه  غواصی در این منطقه ابداع کرده اند به نام غواصی آب های سیاه در شب (black water night diving)، بعد از غروب آفتاب غواص ها به نقطه ای تقریباً 3 مایل دورتر از ساحل می روند و به جایی میررسند که عمق آب حدوداً 2440 متر می شود سپس خود را با استفاده از تجهیزات به قایق متصل می کنند تا در جهت یابی و شناوری زیر آب به آن ها کمک کند و با استفاده از یک چراغ غواصی به اعماق تاریک آب دریا می روند . احساس شناور بودن در تاریکی دریا آن هم در جایی که هزاران متر آب زیر پای شما است برای هر فردی قابل تحمل نیست اما برای کسانی که به دنبال این چالش هستند یک فضای جادویی ایجاد می کند . در پرتو نور چراغشان می توانند بی نهایت گونه ریز دریایی را ببینند که از اعماق آب به سمت سطح حرکت می کنند. بسیاری از این گونه ها حتی تا به حال به طور رسمی طبقه بندی و ثبت نشده اند.
سطح تجربه: پیشرفته Padi  و غواص شب Padi یا هر مدرک هم سطح این درجات