با پلاستیک های یک بار مصرف خداحافظی کنید

با پلاستیک های یک بار مصرف خداحافظی کنید

اعداد و ارقام در مورد پلاستیک های یک بار مصرف سرسام آور است. تنها 500  میلیون نی پلاستیکی یک بار مصرف در طول یک روز توسط انسان ها استفاده می شود و تنها در ایالات متحده در هفته 100 میلیارد کیسه پلاستیکی یک بار مصرف مورد استفاده قرار می گیرد. شیشه های پلاستیکی نوشیدنی ها بین 450 تا 1000 زمان می برد تا تجزیه بشوند (اگر بشود!!!) و کیسه های پلاستیکی حدوداً 1000 سال، پس هیچ تعجبی ندارد که بشنویم حدود 3.8 میلیون متر مربع از فضای اقیانوس ها را مواد پلاستیکی اشغال نموده است. 
تحقیقات اخیراً نشان می دهند 90 درصد از تمام پرندگان دریایی داخل شکمشان پلاستیک یافت می شود.جالب است بدانید که ماهی ها از میکروپلاستیک ها (قطعات پلاستیکی کمتر از یک میلیمتری) تغذیه می کنند و در زنجیره غذایی این ماهی ها توسط انسان ها مصرف می شوند و در بدن انسان مواد شیمیایی مضری را تشکیل می دهند.
با اینکه این مشکل بسیار حاد است باید بدانیم که نیاز ما به پلاستیک های یک بار مصرف غیر ضروری است و به راحتی قابل جایگزینی می باشد و با فرهنگ سازی این مشکل حل می شود. در این نوشته چندی از پیشرفت ها و همکاری های تحسین شده و راه حل های شخصی برای مبارزه با این مشکل آورده شده است.
خداحافظ کیسه های پلاستیکی
عنوان بالا نام  یک مرکز فرهنگی است که توسط دو دختر جوان در شهر بالی پایه گذاری شده است، این دو دختر با نام ملاتی 14 ساله  و ایزابل 12 ساله با هدف حذف کامل کیسه های پلاستیکی در بالی تا سال 2018 این مرکز را پایه گذاری نموده اند و هم اکنون با سازمان های بین المللی بزرگ و دولت ها در راستای رسیدن به اهدافشان همکاری می نمایند و به دریافت جوایز متعددی مفتخر گردیده اند. آن ها تا کنون نمایشگاه های بسیاری برگزار کرده اند و سخنرانی های آموزشی و انگیزشی بسیاری را در مراکز آموزشی و مدارس کشورهای مختلفی مثل اندونزی، سنگاپور، هلند، سوئیس و هندوستان به انجام رسانده اند. 
محافظان سبز
این عنوان نام یک گروه جوان محیط زیستی می باشد که در کمبودیان که یک جزیره است واقع شده . این جزیره بسیار کوچک می باشد و با مشکلات بسیاری از قبیل افزایش بی رویه جمعیت و کمبود امکانات مواجه است، هیچ مرکز رسمی کنترل زیباله ای وجود ندارد و در مورد مسائل محیط زیستی بین المللی اطلاع رسانی نشده است. آب ها و تپه های مرجانی اطراف این جزیره مملو از زباله های محلی می باشند و این گروه محافظان سبز یک سازمان محلی است که قصد دارد با فرهنگ سازی و آموزش اوضاع را بهبود بخشد. آن ها هم اکنون با مراکز خارجی در مذاکره هستند تا راه حلی اقتصادی برای مبارزه با مشکلات فضای سبز جزیره پیدا کنند.
روگ جینجر
ارین رودز 31 ساله یک طراح گرافیک زاده ملبورن استرالیا می باشد که در سال 2013 تصمیم گرفت پلاستیک را کنار بگذارد و قبل از خرید هرچیزی به  طول عمر بازیافت آن دقت کند  او تمام موادی که زباله می شوند را از محل زندگی خود پاکسازی نموده است و نمونه ای از حرکت زباله صفر درصد می باشد. در طول این دو سال زندگی وی فقط یک ظرف کوچک آشغال تولید شده است و به سطل آشغال نیازی نداشته. برای کسانی که دوست دارند راه وی را پیگیری کنند روش ها و دستورالعمل های بسیار زیادی وجود دارد.
ابزار آشپزخانه بیکی
لوازم بسیار زیادی وجود دارد که امروز جایگزین خوبی برای لوازم آشپزخانه پلاستیکی می باشند Narayana peesapaty در این زمینه قدم بزرگی برداشته و در سال 2011 شرکت ابزار آشپزخانه بیکی را راه اندازی نمود. آن ها لوازمی را می سازند که صد در صد طبیعی هستند و در ساخت آن ها از هیچ ماده شیمیایی یا نگهدارنده استفاده نشده است و اکثر این لوازم بعد از استفاده قابل خوردن می باشند و اگر هم برای خوردن استفاده نشوند در سه تا هفت روز تجزیه می گردند. 
بطری های آب قابل تجزیه جانسون
یک تلاش تحسین برانگیز بر علیه تولید فراگیر بطری های آب معدنی توسط یک دانششجوی هنر که  جایگزین قابل تجزیه ای برای آن ها طراحی نموده است. آری جانسون یک بطری کاملا طبیعی ساخته است که تا زمانی که پر از آب است شکل خودش را حفظ می کند و به محض خالی شدن شروع به تجزیه می کند .