مقدار تنفس هوای شما چقدر است؟

مقدار تنفس هوای شما چقدر است؟

حساب کردن تنفس هوا برای برنامه ریزی غواصی هر فرد کلیدی می باشد و یکی از مرسوم ترین  مباحث صحبت بین غواص ها همین است. اگر کمی در کنار قایق های غواص ها گشت بزنید معمولاً می شنوید که آن ها در مورد میزان تنفس هوای خود صحبت می کنند و این سوال بین آن ها بسیار رایج است  که :
"چقدر هوا تنفس می کنی؟"
ارتباط این بحث در این نکته می باشد که میزان تنفس هوا مدت زمان غواصی ما را مشخص می کند، مخصوصاً در هنگام غواصی در آب های نسبتاٌ کم عمق این مدیریت تنفس است که مدت زمان غواصی را مشخص می کند و با کامپیوترهای مدرن غواصی چند مرحله ای این امکان وجود دارد که با رفتن به اعماق کمتر مدت غواصی را طولانی تر نمود.
کنترل هوا
مقدار تنفس هوا می تواند راه حل بسیار خوبی برای کنترل پیشرفت شما در استفاده از هوای باقیمانده در سیلندر باشد، به طور معمول هرقدر بیشتر غواصی کنید تجربه بیشتری کسب می کنید و هرقدر که بیشتر احساس راحتی کنید هوای کمتری را مصرف می کنید. کنترل مقدار تنفس هوا همچنین کمک بسیاری در برنامه ریزی غواصی خواهد داشت، هربار غواصی باید برنامه ریزی شود تا در آن بیشترین اندازه غواصی بر اساس تنفس هوای پیش بینی شده اندازه گیری شود.
آب های عمیق
 اما کنترل هوای تنفسی به این صورت نیست که فقط فشار سنج را در آخر غواصی بخوانید، این درست است که با این روش مقدار تنفس خود را در آن غواصی خاص متوجه می شوید اما در صورتی که تمام غواصی های شما در یک عمق مشخص نباشد در مقایسه بین تنفس های خود به مشکل برمی خورید، دلیل این موضوع این است که فشار در عمق های مختلف آب متفاوت است و این بدین معنا است که هرقدر فشار افزایش پیدا کند مقدار اکسیژن شما کاهش پیدا می کندو حتماً از اولین کلاس شروع غواصی خود به یاد دارید که اگر شما یک مخزن بسته مانند یک بادکنک را در نظر بگیرید از سطح زمین به پایین و تا عمق 16 متری فشار حدوداً صد درصد افزایش پیدا می کند (از یک بار به دو بار) و مقدار هوای داخل بادکنک 50 درصد کاهش پیدا می کند که این یعنی یک دم و بازدم از هوا در عمق 16 متری هوای بیشتری را از سیلندر شما خارج می سازد و هرقدر پایین تر بروید زودتر هوای خود را از دست می دهید.
میزان تنفس بر روی خشکی (SAC):
برای مقایسه نمودن غواصی در عمق های مختلف باید عمق غواصی را در نظر بگیریم و این کار را با محاسبه میزان تنفس روی سطح انجام می دهیم، البته این کار کمی پیچیده است اما ماشین های حساب اتوماتیک آنلاین وجود دارند که این کار را برای شما انجام می دهند. هرچند اگر شما قصد داشته باشید تنفس خود را در خشکی محاسبه کنید و به اینترنت دسترسی نداشته باشید این فرمول به شما کمک ویژه ای خواهد نمود. شما می توانید این محاسبات را برای یک غواصی کامل و یا برای قسمتی از غواصی خود انجام دهید فقط به خاطر داشته باشید که باید زمان دقیق، عمق و میزان تنفس در آن مرحله را در نظر بگیرید.
ابتدا مقدار کلی هوای تنفسی در آن غواصی را در نظر بگیرید و سپس آن را به تعداد دقایقی که غواصی نموده اید تقسیم کنید، عدد به دست آمده را در مقدار فشاری که در آن غواصی کرده اید ضرب کنید (برای غواصی هایی که در چند مرحله انجام می شوند میانگین عمق ها را در نظر می گیریم ) که این برابر است با فشار در عمقی که در آن غواصی می نمایید به علاوه یک اتمسفر فشار روی سطح آب.
در نهایت هوای تنفسی خود را با فشار مطلق در عمق مقایسه کنید تا تنفس خود را در دقیقه به دست آورید.
به عنوان مثال ما یک غواصی انجام داده ایم در عمق 10 متری و به مدت 20 دقیقه و 80 بار یا 1200 psi هوا مصرف نموده ایم و محاسبات به این صورت می شود:
  2 بار در دقیقه=2/20 دقیقه/80 بار