اطلاعاتی که در مورد محفظه های ضد آب دوربینهای عکاسی باید بدانید

اطلاعاتی که در مورد محفظه های ضد آب دوربینهای عکاسی باید بدانید

* اگر شما میخواهید دوربین خود را زیر آب ببرید به محفظه ای احتیاج دارید که دوربین شمارا در مقابل آب خشک نگهدارد حتی در عمقهای استخوان شکن.امروزه با تنوع وسیعی که از سایزها و قیمتها و مشخصات گوناگون دوربینها وجود دارد بهترین زمان برای شروع عکاسی زیر آب می باشد.

** دکمه های تنظیم و کنترل دوربین در روی این محفظه ها قرار دارد که شما با این دکمه ها تقریبا قادر خواهید بود همه تنظیمات دوربین خود را کنترل نمایید.در محفظه های ارزانتر معمولا دسترسی کمتری به تنظیمات دوربین خواهید داشت پس شما میتوانید نسبت به نوع تنظیماتی که نیاز دارید مدل محفظه ضد آب را انتخاب نمایید.

*** جنس بدنه این محفظه ها معمولا از پلاستیک و یا آلومینیوم ساخته شده است ، محفظه های با بدنه پلاستیکی هم با دوام هستند هم قادر به بردن تا عمقهایی که غواصان تفریحی میروند در عین آنکه ارزانتر از محفظه های آلومینیومی هستند. محفظه های آلومینیومی گرانتر هستند البته سبکتر و اورگونومی بهتری دارند .

دسته های میله ای ، شما میتوانید محفظه های زیر آب را با میله هایی فلزی ثابت نگه دارید و همچنین برای اتصال فلش و یا لوازم دیگر از آنها استفاده کنید.محفظه های دوربینهای SLR  معمولا دارای دسته های کناری می باشند ولی بیشتر محفظه های دوربینهای کامپکت احتیاج به سینی و دسته هایی دارند که باید جداگانه تهیه شود.

****خروجی سیم فلش ، دوربینهای SLR  مجهز به سیستم الکتریکی هستند که سیگنال را از دوربین به فلش میفرستند این به شما این امکان را خواهد داد که سیگنال را از فلش خود دوربین به فلش اکسترنال انتقال دهید و فلش اکسترنال را فعال نمایید.همچنین شما میتوانید در برخی مدلها قدرت نور فلش را از طریق تنظیمات دوربین مشخص کنید. در برخی محفظه های دوربینهای کامپکت نیز یک دریچه برای نصب کابل فلش تعبیه شده است و با استفاده از یک کابل فیبر نوری شما قادر خواهید بود از فلش اکسترنال با قابلیت TTL  استفاده نمایید.

سیستم حفاظت از لنز ، محفظه هایی که در آنها قابلیت تعویض لنز وجود دارد به شما امکان تعویض لنز از طریق پورت جدا شونده از محفظه را میدهند.محفظه های دوربینهای کامپکت پورت ثابت دارند ولی در بعضی از سیستم ها امکان اضافه کردن لنز خیس وجود دارد که دوربین را برای عکاسی زیر آب مناسب تر میکند.این نوع لنزها در دونوع مختلف یکی برای واید تر کردن زاویه دید دوربین و یکی برای ماکرو گرافی قوی تر از سوژه های بسیار کوچک تولید میشوند که شما میتوانید روی محفظه دوربین خود نصب نمایید و هر زمان که نیاز نبود حتی زیر آب آن را از محفظه جدا نمایید.

برای جبران از دست دادن رنگهای گرم که از عمق 5 متر شروع میشود شما میتوانید از فیلترهای مناسب استفاده کند البته اینکار تا حدودی به شما کمک میکند ولی اگر شما یک عکاس حرفه ای نیستید و نمیتوانید بصورت دستی رنگها را در آن عمقی که غواصی میکنید به دوربین معرفی کنید بهتر است از پرژکتورهای مخصوص تصویربرداری استفاده کنید.این پرژکتورها به دوربین شما کمک میکنند تا پردازش بهتری از رنگ سوژه در آن عمق مشخص داشته باشد.

سعی میکنیم در مقاله ای دیگر بیشتر به موضوع عکاسی و تصویربرداری زیر آب بپردازیم.