استفاده درست از این 10 وسیله، غواصی شما را ایمن تر وجذاب تر خواهد کرد.

استفاده درست از این 10 وسیله، غواصی شما را ایمن تر وجذاب تر خواهد کرد.

ورزش ما به طور کل همراه با تجهیزات سنگین هست، اما با این وجود ابزاری وجود دارند که هر غواصی باید از نحوه استفاده از آن ها مطلع باشد.
1- ِDSMB
Delayed surface marker buoy یا به اختصار DSMB که به سوسیس نجات معروف است. یک بالون استوانه ای بلند می باشد که معمولاً نارنجی رنگ است و شما آن را در زیر آب با کمک رگلاتور و یا اختاپوس خود باد می کنید و آن را به سطح آب می فرستید تا به قایق غواصی و یا افراد روی خشکی حضور خودتان را در آن قسمت از آب اطلاع دهید. این وسیله معمولا در شرایط جریان شدید و معمولی استفاده می شود و باعث می شود که بعد از اتمام غواصی افراد روی قایق متوجه بشوند که شما کجا هستید. اما با این که بسیار ساده به نظر می رسد، استفاده از آن می تواند گاهی چالش برانگیز باشد. غواص ها ممکن است بدون کنترل همراه با DSMB صعود کنند. بنابراین تمرین، خیلی مهم است.
2- Jonline
یک گیره یا کارابین ساده که به طناب بافته شده متصل می باشد. در مواقعی که با تعداد زیادی غواص در نقطه توقف ایمنی هستید و این امکان برای همه افراد وجود ندارد که همگی در یک نقطه جمع شوند، می توانید طناب را به نقطه ایمن وصل کنید و خودتان از آنجا دور شوید، به این صورت توسط جریان آب از نقطه متفرق نمی شوید و جای کافی برای بقیه افراد باز می شود.
3- رادیو VHF
بیسیم های ساده VHF هنوز هم مرسوم ترین وسایل در برقراری ارتباط هنگامی که در دریا هستید، هستند، و حتی مواقعی که از دکل های تلفنی دور هستید به راحتی کار می کنند. استفاده کردن از آن ها را یاد بگیرید و مراحل برقراری تماس در مواقع اضطراری را در یاد داشته باشید، این می تواند یک مهارت حیاتی باشد.
4- Snorkel
من به شخصه از طرفداران اسنورکل نیستم اما اگر یکی از آن ها را به همراه داشتید، حتماً از نحوه صحیح استفاده از آن ها اطلاع داشته باشید، این که چطور تمیزشان کنید و چطور آن ها را نصب کنید تا مزاحمتان نباشند. من افرادی را دیده ام که به خاطر عدم تمیزی اسنورکل حتی در خطر غرق شدن قرار گرفتند.
5- Trauma shear
چاقوها طرفدار بسیاری دارند، اما توجه داشتید باشید که بسیاری از مواقع قیچی های مخصوص غواصی Trauma shear می توانند حتی کارایی بیشتر از چاقو داشته باشند. می توان از آن ها با یک دست استفاده کرد و در هنگام بریدن، احتمال آسیب رسیدن ناخواسته به خود شخص و اطرافیانش بسیار کمتر است و همچنین در هنگام مسافرت ممنوعیت قانونی خیلی کمتری نسبت به چاقوها دارد.
6- Line reel
حلقه های خطی در غواصی یک ابزار چند منظوره می باشد. معمولاً برای بازگشت راحت و بی دردسر به یک نقطه مشخص استفاده می شوند، مانند یک نقطه صعود یا یک نقطه بازگشت در یک کشتی غرق شده یا در یک غار، یا برای بالا رفتن به سمت یک شناور روی سطح آب، این ابزار بسیار ارزان قیمت و قابل اعتماد می باشد، از آنجا که اگر مراقب نباشید بسیار تمایل دارند به حالت گره خورده درآیند پس یاد گرفتن کار کردن با آن ها بسیار مهم می باشد.
7- Signaling mirror
یک غواص روی سطح آب نمی تواند فضای زیادی را اشغال کند و به سختی قابل تشخیص می باشد، حتی برای کسانی که به قصد پیدا کردن وی در حال گشت زنی هستند. سر و صدای محیط دریا باعث می شود که داد و فریاد هم بی فایده باشد. پس اگر لازم باشد که شما با کسی در این موقعیت ارتباط برقرار کنید چه در خشکی باشد، چه روی قایق یک آینه علامت دهنده ساده می تواند معجزه کند، حتی برای مسیرهای بسیار دور. در تاریکی شب، یک چراغ قوه غواصی قدرتمند هم می تواند همین کار را برای شما انجام دهد.
8- Dive computer
خیلی از افراد کامپیوتر غواصی دارند، اما افراد کمی، برای یاد گرفتن عملکرد این کامپیوترها وقت صرف می کنند. هیچ چیز نمی تواند مثل دیدن یک پیغام خطا در هنگام غواصی دست پاچه کننده باشد مخصوصاً هنگامی که هیچ نظری نداشته باشید که آن خطا مربوط به چه موضوعی می باشد. کتابچه راهنما را به دقت وکامل مطالعه نمایید و در مورد کامپیوتر غواصی جدید خود اطلاعات کامل پیدا کنید.
9- Reef Hook
یک وسیله بحث برانگیز، قلاب ریف در هنگامی استفاده می شود که شما قصد دارید در یک جریان قوی درموقعیت ثابت قرار بگیرید، خودتان را با استفاده از قلاب به یک صخره متصل می کنید. حال اگر بخواهید منتظر بمانید تا یک صحنه زیبای دریایی را ببینید یا بخواهید خودتان را از انحراف حفاظت کنید. اما مراقب باشید که اگر به درستی از آن ها استفاده نشود ممکن است به تپه های مرجانی صدمه بزنند، از طرفی اگر به درستی از آن ها استفاده کنید صدمه آن ها به صخره ها به مراتب کمتر از این است که بخواهید با دست خودتان را به صخره ها بچسبانید. آن ها را به قسمت سنگی صخره ها متصل کنید و ابتدا محل اتصال را بررسی کنید.
10- عقل سلیم
در حالی که نمی توان آن را قسمتی از تجهیزات به حساب آورد، عقل سلیم مهم ترین وسیله ای است که باید از آن قبل، بعد و در هنگام غواصی استفاده کنید. آموزش های خود را به خاطر داشته باشید، محدودیت های خود را بشناسید و هیچ حرکت اشتباهی انجام ندهید، این بیش تر از هرچیزی شما را در امنیت نگه می دارد.