ارتباط زیر آب برای غواصان تفریحی

ارتباط زیر آب برای غواصان تفریحی

اطلاع از این که می توانید بدون هیچ مشکلی در زیر آب با همراهان خود ارتباط برقرار کنید به شما این امکان را می دهد که بتوانید با خیال راحت از آرامش دریا لذت ببرید.
قسمتی از جذابیت دنیای زیر آب، آرامش نسبی آن می باشد، فرصتی برای رهایی از سر و صدا و زنگ های گوش خراش پیاپی در خشکی. غواصی به ما این امکان را می دهد که فرصتی داشته باشیم برای تنها بودن با افکار خودمان و لذت بردن از طبیعت اطرافمان. قطعاً این حقیقت که ما نمی توانیم در زیر آب به راحتی ارتباط برقرار کنیم می تواند کمی در زیر آب مشکل ساز باشد، گرچه ماسک های کامل صورت وجود دارند که برای غواص های تکنیکال و صنعتی قابل استفاده می باشند، اکثر غواص های تفریحی باید برای ارتباط در زیر آب به دنبال روش های جایگزین باشند. 
فارغ از این که شما با چه سیستمی آموزش دیده اید، مطالب اولیه در آموزش ها، به شما سیگنال های اولیه برای فرستادن پیغام های مهم در زیر آب با استفاده از علائم دست را آموزش می دهد. این سیگنال ها پشتوانه یک غواصی تفریحی در زیر آب می باشد، هرقدر که بیشتر غواصی کنید، دقیق تر و حرفه ای تر می شوید.
بهترین روش های ارتباط زیر آب
علائم دستی به طور کلی بین المللی می باشند، اما خوب است که همیشه از قبل مطمئن شوید که شما، همراهتان و مربیتان هماهنگ هستید، درک متقابل در غواصی و مخصوصاً در شرایط وخیم امری کاملاً ضروری می باشد. به طور مثال علامت اتمام غواصی در آفریقای جنوبی با علامت "تانک هوا به نصف رسیده" در جاهای دیگر دنیا یکی می باشد، اگر شما از این حقیقت اطلاع نداشته باشید ممکن است یک غواصی را نصفه و نیمه به اتمام برسانید. از مربیان محلی در مورد علائم پرس و جو کنید مخصوصاً در مورد طبیعت وحشی، معمولاً علائم مربوط به حیوانات مبهم می باشد و بین المللی نیستند و ممکن است اگر متوجه علائم مربی خود نشوید، لذت بردن از یک صحنه زیبا را از دست بدهید. خیلی از مواقع علائم دستی به عنوان وسیله ای برای ارتباط ما را ناامید می کنند و این می تواند به این دلیل باشد که پیغام ما خیلی پیچیده است و یا فردی که قصد دارید با وی ارتباط برقرار کنید متوجه شما نیست و جای دیگری را نگاه می کند.
در وحله اول راحت ترین راه حل برای رهایی از محدودیت های علائم دستی (راحت ترین راه برای ارتباط پیچیده تر) این است که یک تخته غواصی به همراه یک مداد در تمام غواصی هایتان به همراه داشته باشید، تخته ها در اندازه ها و انواع مختلفی وجود دارند. خصوصاً برای غواص های حرفه ای تخته ها (Slates) یک ابزار کاملاً ضروری می باشد، به جای اینکه برای توضیح دادن هر نکته ای به روی آب بیایند، همان زیر آب از آن ها استفاده می کنند. این وسایل همچنان برای دو همراه که بدون راهنما و مربی غواصی می کنند و می خواهند با هم ارتباط داشته باشند مفید می باشد. 
اگر از این موضوع خسته شده اید که در زیر آب نمی توانید توجه همراه خود را جلب کنید و به او پیغامی برسانید، شاید بخواهید همراه داشتن یک وسیله صوتی را در نظر بگیرید، با اینکه استفاده بیش از حد از این لوازم می تواند آرامش و سکوتی که ما به دنبالش هستیم را بر هم بزند، مواقعی پیش می آید که همین وسایل می توانند نجات دهنده جان یک فرد باشند. تصور کنید که ناگهان متوجه می شوید که هوا ندارید اما همراهتان به شدت سرگرم بررسی یک شکاف در یک دیوار مرجانی می باشد و متوجه شما نیست. بود و یا نبود یک وسیله ارتباطی صوتی به معنی فرق بین مرگ و یا زندگی شما خواهد بود. البته موقعیت هایی هم هستند که وخامت کمتری دارند و قابلیت ارتباط سریع در آن ها مفید می باشد، شاید اشاره کردن به یک چیز جالب یا هشدار دادن درمورد موقعیتی که ممکن است خطرناک باشد.
اهمیت استفاده از وسایل صوتی اخیراً توسط دوره های مختلف آب های آزاد PADI و SSI توصیه شده است. مبحث جدیدی در دوره های آموزشی وجود دارد که در آن هنرجو باید به سیگنال صوتی که از سمت مربی داده می شود پاسخ دهد. 
هر روشی که انتخاب می کنید فقط اطمینان حاصل کنید که دفعه بعد که به غواصی می روید در هر شرایطی قادر خواهید بود به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنید (چه در شرایط بحرانی و چه در شرایط عادی) تا با خیال راحت تری از طبیعت لذت ببرید.