جداول غواصی

جداول غواصی

با کامپیوترهای غواصی ارزان قیمتی که امروزه در بازار به وفور یافت می شوند و روی مچ دست هر غواصی وجود دارند، آیا ما هنوز هم به جداول غواصی نیاز داریم؟
در حقیقت پاسخ مثبت می باشد.
زمانی بود که استفاده کردن از جداول غواصی رواج داشت: کامپیوترهای غواصی برای اقلیت کمی از غواص ها بود، افرادی که از نظر مالی وضعیت بهتری داشتند و سر و کارشان با غواصی بیشتر از بقیه بود. قیمت سنگین کامپیوترها باعث شده بود که هر کسی نتواند از آن ها استفاه کند و درعوض از یک ساعت ضد آب و از یک گیج عمق سنج استفاده می کردند.
آن روزها زمان برنامه ریزی و استفاده از جداول غواصی بود. قبل از شروع غواصی، غواص ها باید بیشترین حد مجاز عمق غواصی را محاسبه می نمودند،  همچنین بیشترین زمان غواصی،که بر اساس اطلاعات به دست آمده از جدول محاسبه می شد. هنگامی که غواصی تمام می شد مقدار نیتروژن غواصی با استفاده از جدول محاسبه می شد. و بر اساس همین، زمانبندی، عمق و مدت غواصی بعدی حساب می شد.
اما هنگامی که قانون مور (Moor's Law) وارد شد (باعث می شود که هرگونه تکنولوژی جدید قدرت پردازش خود را هر 18 ماه یکبار دو برابر کند در حالی که قیمتش نصف می شود.) کامپیوترهای غواصی برای همه افراد قابل دسترس شدند. همه آن ها در اندازه کوچک و ارزان قیمت هستند و این قابلیت را دارند تا به شما زمان، عمق، زمان باقی مانده غواصی و زمان بالا آمدن در بین غواصی را ارائه کنند. استفاده از این کامپیوترها به حدی رایج می باشد که خیلی از سازمان ها به این نتیجه رسیده اند که در کلاس های آموزشی، آموزش استفاده از کامپیوترهای غواصی را اضافه کنند و جداول را کاملاً حذف نمایند.
دلایل ارائه شده برای این ایده منطقی می باشند، چرا که امروزه کامپیوترها همه جا هستند و به اندازه ای ارزان می باشند که هر فردی می تواند از پس هزینه آن ها براید، به علت پردازش ممتد نیتروژن به شما اجازه می دهند غواصی طولانی تری داشته باشید (در استفاده از جداول،غواص باید همیشه در بیشترین عمق ممکن حرکت کند تا محاسبات جدول عملی باشند.) آن ها قابل اعتماد می باشند، ایمن می باشند و استفاده کردن از آن ها بسیار ساده تر از قوانین جداول می باشد، بنابراین با این دیدگاه می توان گفت کامپیوترها ایمنی را افزایش می دهند.
اما ما باید مراقب باشیم، دسترسی به کامپیوتر غواصی مزیت بسیار خوبی است و وسیله خیلی خوبی برای افزایش ایمنی می باشد اما این بدین معنی نمی باشد که ما بخواهیم جداول را به طور کل کنار بگذاریم، چرا؟
دلایل مختلفی وجود دارد:
جداول اشتباه نمی کنند
بله کامپیوترها ایمن و قابل اعتماد می باشند اما آن ها 100 درصد قابل اطمینان نیستند، بارها دیده شده که هنگام غواصی کامپیوترهای غواصی مشکل پیدا می کنند، ساده ترین توصیه برای هنگامی که این مشکل رخ می دهد این است که 24 ساعت غواصی را متوقف کنید تا نیتروژن کاملاً خارج شود، هرچند اگر محاسبات را توسط جداول انجام داده باشید می توانید به غواصی خود ادامه دهید، با استفاده از هر وسیله ای که به شما عمق و زمان را نشان دهد که می تواند یک ساعت و یک عمق سنج باشد یا حتی یک ساعت که روی آن عمق سنج نصب شده است.
جداول غواصی غواص ها را برای برنامه ریزی پیشرفته تر آماده می سازند
همچنان که غواص ها در مهارت و تجربه پیشرفت می کنند، آن ها به سمت این پیش می روند که یاد بگیرند چگونه از گازهای پیشرفته تری در تانکشان استفاده کنند و قسمتی از دانش استفاده از نایتروکس، هلیوکس یا ترایمیکس مهارت محاسبه عمق و زمان غواصی با استفاده از جداول می باشد
–جداولی که به گونه ای از جداول غواصی ساده ، پیچیده تر می باشند- پس پیش نیازیادگیری این گونه جداول، دانستن نحوه استفاده از جداول معمولی است. مطمئن باشید به زودی به آن ها نیاز پیدا می کنید.
جداول، تمرین خوبی می باشند
برای خیلی از غواص هایی که ما دیده ایم، تا زمانی که غواصی خود را برنامه ریزی نکنند حقیقت بار نیتروژن آشکار نمی گردد. هنگامی که با اعداد شروع به کار می کنند متوجه می شوند که بار نیتروژن راه بسیار ملموسی است برای این که متوجه بشوند در هر غواصی، آن ها به بیشترین گنجایش بدنشان برای از دست دادن نیتروژن نزدیک تر می شوند و کامپیوترهای غواصی این تاثیر را روی افراد ندارند. گویی اعداد دیجیتالی بیش از اندازه چکیده و مختصر می باشند، بنابراین به خصوص برای تازه کارها استفاده از جداول تمرین بسیار خوبی می باشد.
به طور کل ما معتقدیم که کامپیوترها در حقیقت غواصی را بسیار ایمن ساخته اند، اما درست مثل سیستم ترمز ABS و همچنین سیستم ضد لغزش خودروها می مانند و نباید باعث شوند که ما تنبل شویم و نتوانیم بدون وجود آن ها رانندگی کنیم. کامپیوترها هیچگاه نباید جایگزین ذهن غواص شوند، از آن ها فقط به عنوان وسیله ای برای بالا بردن ضریب ایمنی و برنامه ریزی خوب و معقول استفاده کنید، اما نگذارید جای جداول غواصی را بگیرند.