چند تکنیک فنی ساده ...

چند تکنیک فنی ساده ...

امروزه برای هر کاری تکنیک ها و نکات فنی وجود دارد و غواصی هم از این قائله مستثنی نیست، توجه شما را به این نکات جالب و ساده برای حل مشکلات غواصی جلب می کنیم.
1- برای پوشیدن وت سویت کیسه پلاستیکی روی دست ها و پاهایتان قرار دهید:
تا به حال برای تن کردن وت سویت دچار مشکل شده اید؟ مشکل اصلی معمولا از مچ دست ها و مچ پاها می باشد که از سرآستین و قسمت پاها باید بگذرند، چند عدد کیسه پلاستیکی نازک، مثل همان کیسه هایی که هنگام خرید، از مغازه دار می گیرید، تهیه کنید و دست ها و پاهایتان را با کیسه بپوشانید تا اصطکاک بین بدن و وت سویت خودتان را کم کنید و به راحتی لباس روی بدنتان سر بخورد.
2- از شامپوی کودک به عنوان ضد بخار برای ماسکتان استفاده کنید:
استفاده کردن از بزاغ دهان برای ماسک به نظرتان ایده جالبی نیست؟ دوست ندارید برای خرید ضد بخار به خرج بیافتید؟ در سفر بعدی خود یک شامپو کودک سایز مسافرتی تهیه کنید، مقدار کمی آب به آن اضافه کنید و از چند قطره آن قبل از غواصی روی ماسک خود استفاده نمایید.
3- از اشک شمع برای زیپ وت سویت استفاده کنید:
زیپ های وت سویت ها باید مرتب روان شوند، برای این کار محلول های مختلفی در بازار موجود است. اما ممکن است گاهی به این محلول ها دست رسی نداشته باشید و شاید بخواهید هزینه کمتری برای این کار صرف کنید. چند قطره از اشک شمعی که سوخته است را بردارید و آن را در طول زیپ وت سویت خود بکشید و ببینید که چقدر زیپ راحت و روان حرکت خواهد کرد، اشک شمع معمولا به اندازه محلول ها دوام ندارد و برای همین باید دفعات بیشتری از آن استفاده نمایید.
4- ساده کردن سایز و اندازه بدن، کلید بهتر شنا کردن است و همچنین مصرف هوا را پایین تر می برد و هنگام غواصی در مکان های پیچیده تر مانند غارها و کشتی های غرق شده کار را بسیار ساده تر می کند. بهترین راه برای ساده کردن حجم، به حداقل رساندن وسایل و تجهیزات می باشد. اما هرقدر هم که سبک غواصی کنیم به تجهیزات مختلفی زیر آب نیاز داریم، بسته به نوع غواصی معمولاً غواص ها وسایل جانبی خود مانند دوربین و چراغ غواصی را با یک حلقه مخصوص به BCD خود آویزان می کنند. از یک طناب مخصوص پرش از ارتفاع (مدل هایی که گیره در سرشان دارد) استفاده کنید و تجهیزات خود را به BCD، پاها و یا دست هایتان وصل کنید (بسته به این که وسایل کجا قرار گرفته است)
5/4- برای وسایل کوچک تر مانند چراغ های غواصی، یک تیوب کهنه چرخ دوچرخه را بردارید، مانند تیوب هایی که برای دوچرخه های کوهنوردی استفاده می شود و معمولا پهن تر هستند، چند تکه از آن را ببرید، هر کدام در حدود دو اینچ (حدوداً پنج سانتی متر) طول داشته باشند، این قطعات را روی قسمت های دوخته شده و یا چسبیده شده BCD خود، جایی که کنار حلقه های آویز (D-ring) که قبلاً نصب کرده اید قرار دارند جاگذاری کنید. و هنگامی که وسایل خود را به حلقه آویزان کردید، آن ها را به زیر لاستیک تیوب وصل کنید تا در جای خود فیکس شده و دیگر آویزان نباشند، البته جاگذاری و برداشتن وسایلتان در این حالت کمی سخت خواهد بود، بنابراین از این روش برای وسایلی استفاده کنید که در طول غواصی زیاد نیاز به جاگذاری و برداشتن نداشته باشند.
5- می خواهید در آب های سرد غواصی کنید و دستکش مخصوص ندارید؟ با استفاده از دستکش های پشمی ساده دست خود را گرم نگه دارید!! یک جفت دستکش پشمی را زیر دستکش غواصی خود بپوشید، بر عکس کتان و جنس های دیگر دستکش ها، پشم این قابلیت را دارد که حتی وقتی کاملا خیس است خاصیت عایق حرارتی خود را از دست ندهد. پس دستکش های پشمی می توانند به دستکش های ساده غواصی شما در گرم نگه داشتن دستتان کمک کنند و حتی وقتی از آب خارج شدید می توانید تا زمانی که تجهیزات خود را در می آورید آن ها را از دست خود خارج نکنید تا دستتان سرد نشود.