چگونه از گرفتگی (اسپاسم) ماهیچه پا در هنگام غواصی جلوگیری کنیم!

چگونه از گرفتگی (اسپاسم) ماهیچه پا در هنگام غواصی جلوگیری کنیم!

ماهیچه پا و ساق پا از جمله قسمت هایی هستند که به شدت در معرض گرفتگی عضله قرار می گیرند. توجه داشته باشید که این ماهیچه ها اصلی ترین قسمت هایی هستند که در هنگام غواصی و پا زدن در آب به کار می روند پس تعجبی ندارد که تحت فشار دچار گرفتگی شوند، اما چطور می توانیم از وقوع این مشکل پیشگیری کنیم؟
باید با بدن خود درست برخورد کنیم.
چه اتفاقی رخ می دهد؟ اسپاسم های عضلانی حتی در خواب هم اتفاق می افتند، اما غواص ها غالباً در معرض این عارضه هستند انقباض غیر ارادی یک یا چند ماهیچه مخصوصاً در ران و ساق پا، عوامل مختلفی مانند خستگی ماهیچه، کم آبی، کمبود منیزیم و پتاسیم و گردش خون ضعیف می توانند دلیل گرفتگی عضلات باشند.
چطور با آن مقابله کنیم؟
1- برای این که گرفتگی عضلات را قبل از این که به شما حمله کنند شکست دهید باید حتماً حرکات کششی را به ورزش¬های روزانه تان اضافه کنید. حتی حرکات کششی را در ساحل و در قایق هم می توانید انجام دهید، یک تمرین کششی ساده پا و ساق پا می تواند اثر چشمگیری داشته باشد.
2- اگر زیر آب بودید و دچار گرفتگی ماهیچه پا شدید، قسمت بالایی فین خود را با دست بگیرید و در حالی که پای خود را صاف نگه داشته اید آن را با فشار به سمت سینه خود بکشید، این باعث می شود درد ناشی از گرفتگی کمتر شود، اما در ادامه غواصی نمی توانید مثل همیشه پا بزنید.
3- Karl Sheeves مسئول توسعه فنی PADI در این باره می گوید "نباید تاثیر نوشیدن آب را دست کم بگیریم، کم آبی معمولاً مشکل و دلیل اصلی می باشد، هرگاه دچار اسپاسم عضلانی شدید کمی آب بنوشید چون احتمال خیلی زیادی وجود دارد که مشکل از کم آبی باشد."
پیشنهاد حرفه ای:
Kell Levendorf مدیر بخش آموزشDivers Direct در فلوریدا می گوید "موز تاثیر به سزایی در پیشگیری از گرفتگی عضلات دارد، اما قبل از اینکه همراه خود موز ببرید مطمئن شوید کاپیتان به شما اجازه حمل آن را در قایق غواصی می دهد؟
یک خرافات قدیمی دریایی وجود دارد که موز بد شانسی می آورد!!smiley