چند نکته برای بخارزدایی آسان ماسک:

چند نکته برای بخارزدایی آسان ماسک:

پاکسازی ماسک برای خیلی از غواص های تازه کار در ابتدا ممکن است کمی مشکل ساز باشد، اکثراً یادگیری این مهارت را شروع می کنند و امیدوار هستند که به سرعت از آن بگذرند تا دیگر لازم نباشد آن را تکرار کنند.
مهارت پاکسازی ماسک مهارتی است که در زیر آب به دفعات به کار می آید و در اینجا چند نکته برای انجام دادن آن را فرا می گیریم.
هوا را از طریق بینی به داخل ماسک بدمید و سر خود را بالا بگیرید:
برای پاکسازی ماسک قصد ما این است که با دمیدن هوا در داخل ماسک یک تغییر فشار به وجود آوریم. هوایی که به داخل ماسک می دمید آب را از داخل آن خارج می کند، انگشتان هر دو دست خود را روی لبه بالایی ماسک قرار دهید و با یک فشار کوچک بین ماسک و صورت خود یک چسبندگی نسبی به وجود آورید تا مطمئن شوید هوایی که به داخل ماسک می دمید از بالای آن به صورت حباب خارج نشود و به جای آن از قسمت پایین ماسک به همراه آبی که درون ماسک جمع شده است خارج شود. برای بالا بردن بازده این روش در هنگام دمیدن هوا سر خود را بالا بگیرید و به یاد داشته باشید که ممکن است لازم باشد چند بار این روش را تکرار کنید تا آب موجود در ماسک کاملاً از آن خارج شود. 
قسمت پایینی ماسک را از صورتتان جدا نکنید:
اگر در هنگام اسنورکلینگ آب وارد ماسک شما شود، عکس العمل طبیعی شما این است که سر خود را از آب بیرون بیاورید و قسمت پایینی ماسک را از صورت خود جدا کنید تا آب از آن قسمت خارج شود و این کاملاً منطقی است، اما فقط روی آب ... در زیر آب انجام دادن این کار فقط نتیجه عکس خواهد داشت، اگر در زیر آب قسمت پایینی ماسک را از صورت خود جدا کنید فقط باعث می شود که شما از طریق بینی خود حباب وارد دریا کنید و ماسک شما دوباره پر از آب خواهد شد و این می تواند برای شما تجربه ناخوشایندی باشد (ممکن است بینی شما پر از آب شود) و ممکن است شما احساس کنید که دیگر قادر نخواهید بود ماسک خود را پاکسازی کنید و در نتیجه مضطرب خواهید شد و کنترل خود را از دست می دهید. 
در بعضی مواقع چسبندگی قسمت پایین ماسک خیلی زیاد است و ممکن است مانع از خالی شدن ماسک شود، در اینجا با استفاده از انگشت شصت دست خود به اندازه خیلی کوچک ماسک را از صورت خود جدا کنید (اندازه یک میلیمتر یا به اندازه یک تار مو) 
صورت خود را اصلاح کنید !!
اولین مسأله ای که افراد مسئول مرکز غواصی هنگام خرید یا امتحان نمودن ماسک از شما خواهند پرسید این است که ماسک به خوبی روی صورتتان چسبندگی دارد یا خیر؟ طراحی ماسک ها به گونه ای است که به خوبی با شکل های مختلف صورت ها سازگار باشند. برخی از مشتری ها ممکن است متوجه شوند که با این که ماسک های مختلفی را امتحان می کنند در اکثر مواقع آب به راحتی وارد ماسکشان می شود و یکی از دلایل این مسئله موی صورت می باشد. حال ممکن است یک ریش و سبیل کامل باشد یا حتی ته ریشی که در مدت چند روز تعطیلات به وجود آمده است، موهایی که روی قسمت لب بالایی رشد می کنند بیشتر باعث می شوند که آب وارد ماسک شود. حال اگر شما با این مسئله که همیشه مقداری آب درون ماسکتان وجود داشته باشد مشکلی ندارید که هیچ، اما در غیر این صورت حتی فکر این که هر چند دقیقه یک بار بخواهید ماسک خود را خالی کنید هم آزار دهنده می باشد.
برای حل این مسئله چند گزینه مختلف وجود دارد:
مالیدن مقداری وازلین بر روی قسمت ته ریش لب بالایی می تواند مقداری به چسبندگی ماسک کمک کند، یا می توانید به راحتی صورت خود را اصلاح کنید و از این مشکل جلوگیری کنید. 
فقط به خاطر داشته باشید که هنگام غواصی ممکن است مقداری آب وارد بینی شما شود، این کاملا طبیعی است. از این تکنیک ها استفاده کنید تا پاکسازی ماسک برای شما راحت تر باشد و شاید حتی بعد از مدتی همان مقدار کم آب هم از بین برود.