کشتی های غرق شده دریای سرخ

کشتی های غرق شده دریای سرخ

این کشتی حمل بار بزرگ (Giannis D) یکی از تأثیر گذارترین کشتی های غرق شده دریای سرخ است. 
غواص ها به دلایل مختلفی به این کشتی های غرق شده علاقه مند می باشند، بعضی ها اهمیت تاریخی دارند، بعضی ها اکوسیستم جالبی را جذب خود کرده اند و بعضی از آن ها هم فقط خیلی عظیم هستند. کشتی های عظیم، مخصوصاً جدیدترها راه نفوذ بیشتری دارند و به همین دلیل بیشتر مورد توجه غواص های (wreck diver) حرفه ای هستند، کشتی Giannis D یکی از همین نوع کشتی ها می باشد.
تاریخچه:
کشتی Giannis D کار خود را با نام Shoyo maru آغاز کرد و در سال 1969 در کشور ژاپن ساخته شد و تا سال 1975 با همان نام کار خود را ادامه داد تا اینکه فروخته شد و به Markos تغییر نام پیدا کرد. در سال 1980 به یک شرکت کشتیرانی یونانی فروخته شد و نامش اینبار به Giannis D تغییر پیدا کرد. آخرین سفر خود را در سال 1983 در کشور کرواسی آغاز کرد و با باری از الوار به سمت جده روانه شد. کشتی Giannis D از کانال سوئز رد شد و از کنار جزیره سینای با تمام سرعت به سمت دریای سرخ حرکت نمود که ناگهان با یک صخره بزرگ که البته به سختی از سطح آب بیرون آمده برخورد نمود، این صخره مرجانی، شعب ابوالنحاس نام دارد و بسیار شناخته شده می باشد و در اکثر نقشه های دریایی مشخص شده است، اما با وجود اینکه از وجودش آگاه باشید تشخیص دادن آن در دریا بسیار مشکل می باشد، مخصوصاً اگر نور آفتاب زیاد باشد. 
این کشتی هم اکنون در قسمت بالایی این صخره دریایی قرار گرفته در حالی که بالاترین قسمت کشتی در عمق 6 متری و پایین ترین قسمت آن در عمق 30 متری فرو رفته است. کشتی به سه قسمت تقسیم شده است و یک حرف D بزرگ بر روی دودکش آن مزین شده است که هنوز قابل تشخیص است. راه نفوذ کشتی از قسمت اتاق خدمه می باشد که به اتاق موتور هم متصل می باشد، گشت زدن داخل قسمت های مختلف کشتی ممکن است کمی گیج کننده باشد، ممکن است از یک راهرو بالا بروید در صورتی که به علت چرخش کشتی در حقیقت شما دارید به سمت پایین حرکت می کنید و به همین علت است که رفتن به داخل کشتی های غرق شده باید حتماً توسط غواص های با تجربه و یا به همراه راهنمای تایید شده انجام بگیرد. هرچند که در مورد این کشتی خاص، به دلیل این که راه های خروج زیادی در آن وجود دارد کار غواص کمی ساده تر است.