نحوه صحیح نصب اسنورکل

نحوه صحیح نصب اسنورکل

با رعایت نمودن این نکات، هر غواصی فارق از درجه حرفه ای بودن می تواند در اسنورکلینگ درصد آبی که وارد اسنورکلش می شود را کاهش دهد.
حقیقت این است که شاید به نظرتان برسد که اسنورکل کسل کننده ترین وسیله در بسته تجهیزات شما باشد و از خودتان بپرسید چرا اصلاً یک مقاله کامل به این وسیله کوچک اختصاص داده شده است.
مسئله ای که قرار است به شما بگوییم دانش عادی نیست و قطعاً بعد از خواندن آن تعجب خواهید نمود.
اکثر غواص های تفریحی و حتی مدرسین غواصی اسنورکل خود را تقریباً به یک شکل نصب می کنند. در اسکوبا (scuba) رگلاتور در قسمت راست ناحیه سر بسته می شود پس شما باید اسنورکل خود را از چپ ببندید طوری که تقریباً به ماسکتان چسبیده باشد. نگهدارنده اسنورکل جایی در وسط آن قرار دارد و عکس شماره 1 این حالت بستن اسنورکل را به شما نشان می دهد.
اما باید متوجه باشید که بستن اسنورکل به این صورت باعث می شود هنگامی که سرتان را داخل آب می برید و پایین را نگاه می کنید بالاترین نقطه اسنورکل تقریباً 1 اینچ از سر شما بالاتر باشد. (به شکل شماره 2 توجه کنید!!).
بهترین گیره های اسنورکل مدل های ارزان قیمتی هستند که جنس پلاستیک ساده دارند و به شکل 8 انگلیسی می باشند.
کاری که باید انجام دهید به این صورت است که گیره اسنورکل را به روی آن می بندیم و به جای آنکه آن را وسط اسنورکل ببندیم روی قسمت بالاتر اسنورکل یعنی تقریباً 1.5 یا 2 اینچ پایین تر از نوک اسنورکل می بندیم. حال به جای اینکه گیره را به کنار بند ماسک خود ببندید آن را به پشت بند ماسک وصل کنید (به شکل شماره 3 توجه کنید).
اگر از این روش استفاده کنید هنگامی که سرتان را داخل آب می برید اسنورکل کاملاً بالای سرتان قرار می گیرد که تقریباً 2 اینچ بیشتر از روش سنتی  از آب خارج می شود (به شکل شماره 4 توجه کنید).
این تغییر کوچک در نصب، به شدت میزان آبی که ممکن است وارد اسنورکل شما شود را کاهش می دهد. در ضمن هنگامی که غواص ها اسنورکل خود را اشتباه می بندند (مانند شکل 1) باعث می شود که هنگام غواصی اسنورکل مرتباً به عقب و جلو حرکت کند چرا که به قسمت بغل ماسک متصل است. اما اگر آن را مانند شکل سوم ببندید هنگامی که زیر آب هستید و به آن نیاز ندارید مستقیم و رو به بالا می ایستد و دیگر تکان نمی خورد.
همچنین یک نکته ایمنی مهم در مورد استفاده از اسنورکل وجود دارد که جا دارد در اینجا بیان کنیم، بیشتر غواص ها وقتی به زیر آب می روند اسنورکل خود را از دهانشان خارج نمی کنند، مشخصاً آب وارد دهانشان نمی شود چرا که در حالت عادی با استفاده از زبانشان جلوی محفظه اسنورکل را گرفته اند، اما اگر به هر دلیلی زیر آب بیهوش شوند زبانشان دیگر جلوی محفظه را نگرفته است و به علت اینکه اسنورکل در دهانشان قرار دارد دهان باز میماند و به راحتی آب وارد دهان و شش هایشان می شود، غواصی کردن زیر آب در حالی که اسنورکل در دهانتان است زیر پا گذاشتن قانون شماره 1 غواصی می باشد ( از راه تنفستان محافظت کنید).
به طور کلی سه نکته زیر را برای حفظ امنیت در غواصی آزاد رعایت کنید:
1- با همراهتان نوبتی به زیر آب بروید تا در صورت بروز مشکل یک نفر برای کمک روی آب باشد.
2- در 30 ثانیه اولی که یارتان به روی آب می آید کاملاً حواستان به وی باشد.
3- با وزنه زیاد غواصی نکنید، هنگامی که روی آب هستید با یک بازدم بدن خود را آرام کنید، اگر داخل آب فرو رفتید به این معنا است که وزن شما زیاد است و باید با کم کردن وزنه کم کم آن را پایین تر بیاورید تا زمانی که پاسخ تست وزن مثبت شود.