چگونه تجهیزات غواصی خود را تهیه کنیم

چگونه تجهیزات غواصی خود را تهیه کنیم

خریدن اولین ست تجهیزات غواصی می تواند برای غواص هایی که به تازگی غواصی را به صورت حرفه ای آغاز کرده اند کمی مشکل باشد. تشخیص دادن مسائل مهم از مسائل بی اهمیت کمی تجربه می خواهد. در این نوشته نکاتی را جهت خرید تجهیزات مناسب برای شما آماده کرده ایم.
کدام نوع از غواصی را انجام می دهید؟
این مسأله در انتخاب تجهیزات مناسب تأثیر حیاتی دارد. از خودتان بپرسید که من چه جاهایی غواصی می کنم؟ بیشتر در آب های مناطق استوایی؟ یا شاید آب ها مناطقی با دمای بیشتر مثل کالیفورنیا یا استرالیای جنوبی را انتخاب می کنید؟ شاید اصلاً قصد دارید سری به آب های سرد دریاهای مناطق شمالی بزنید؟  همچنین باید در نظر داشته باشید که از وسایل خود چقدر قرار است استفاده کنید؟ قرار است هرسال فقط دو هفته با این وسایل به تعطیلات بروید؟ یا هر هفته به سایت های غواصی محل زندگیتان سر می زنید؟ بسته به جوابی که به این دسته از سوالات می دهید یک BCD سبک وزن مسافرتی می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد، برعکس همتای سرسخت کوردورای (Cordura) خودش که برای تحمل وظایف کاری سنگین مانند راهنما و کمک غواص به کار می روند.
 
همه را یک جا بخریم یا به مرور زمان قطعات را جمع کنیم؟
خریدن اولین ست تجهیزات غواصی لزوماً نباید به صورت یکجا باشد تا هزینه سخت و سنگینی را به فرد تحمیل کند. بیشتر غواص ها وسایل را به مرور زمان که بیشتر شیفته این ورزش می شوند تهیه می کنند و مزیت این عملکرد این است که شما در طول زمان با تجهیزات بیشتر آشنا می شوید و متوجه می شوید کدام برند را بیشتر می پسندید. یک ماسک و یک اسنورکل معمولاً اولین تجهیزاتی هستند که افراد تصمیم می گیرند آن ها را تهیه کنند و خیلی از مدارس آموزشی هم از محصلان می خواهند که ماسک و اسنورکل شخصی خودشان را داشته باشند. پس بقیه تجهیزات چه می شود؟ معمولاً خریدن یکجای ست تجهیزات غواصی از نظر هزینه بسیار به صرفه تر از این می باشد که بخواهیم وسایل را جدا تهیه کنیم، اما این روش شما را در خرید تجهیزات محدود می کند. مخصوصاً اگر بخواهید ترکیبی از برندهای مختلف را در تجهیزات خود داشته باشید. اگر بودجه شما برای خرید محدود باشد خریدن تجهیزات به مرور زمان تنها گزینه ای می باشد که دارید.
مهم ترین قطعه برای خرید کدام می باشد؟
در حین این که خیلی خوب است اگر بتوانید از پس هزینه خرید یک ست تجهیزات کامل بر بیایید، این حقیقت وجود دارد که اکثر غواص ها باید وسایل را برای خرید اولویت بندی کنند. همانطور که گفته شد ماسک یکی از عناصر مهم است که می تواند غواصی شما را بسازد یا نابود کند، همچنین فین، یک گزینه ارزشمند و نسبتاً کم هزینه است. اگر با شرایط مختلف غواصی می کنید ممکن است بخواهید فین پشت باز (قابل تنظیم) و بوت تهیه کنید. حتی اگر بیشتر در مناطق استوایی غواصی کنید این فین ها تجارب بهتری را برای شما به ارمغان می آورند، بهتر است ابتدا چند نوع مختلف از فین ها را به صورت کرایه ای امتحان کنید تا متوجه بشوید کدامیک برای شما مناسب تر است. اولین قطعه گران قیمت تجهیزات در لیست اکثر افراد، کامپیوتر غواصی (Dive computer) می باشد. بعضی از مدارس غواصی این دایو کامپیوتر ها را اجاره می دهند اما به شدت توصیه می شود که یک دایو کامپیوتر برای خودتان داشته باشید تا روند غواصی خودتان را به صورت ثبت شده در اختیار داشته باشید.
پس از آن اولویت ها بستگی به تعداد غواصی هایی که انجام می دهید و محیطی که در آن غواصی می کنید دارد، برای افرادی که در آب های سرد غواصی می کنند معمولاً یک درای سویت گزینه بعدی می باشد در حالی که برای مناطق گرم تر گزینه بعدی وت سویت است.
بهترین جا برای تهیه کردن اولین ست غواصی کجاست؟
امروزه خرید آنلاین از مرسوم ترین روش های خرید است. اما خرید محصول به صورت آنلاین معایبی هم دارد، مثل این که محصولی ممکن است در صفحه نمایش بهتر از واقعیت به نظر برسد. به طور مثال معمولاً دیدن و امتحان کردن BCD هنگام خرید به شما ایده بهتری در مورد اینکه این محصول به سایز شما می خورد یا نه،  یا اینکه در مورد رگلاتورها بهتر متوجه می شوید با رگلاتور مورد نظر به راحتی می توان تنفس کرد؟ یا اینکه این وت سویت همانقدر که در صفحه نمایش به نظر می آمد نرم و راحت هست یا نه؟ با خرید تجهیزات خود به صورت حضوری شما مزیت حضور متخصصین را خواهید داشت که به شما مشاوره می دهند و در انتخابتان کمک خواهند کرد.
خرید تجهیزات دست دوم پیشنهاد خوبی است؟
خرید تجهیزات دست دوم می تواند یک گزینه عالی باشد، اما توجه داشته باشید که در مورد تاریخ استفاده وسیله ای که تهیه می کنید اطلاعی ندارید و بهتر است قبل از هرگونه استفاده قطعات دوم آن ها را سرویس کامل کنید.