کم آبی در هنگام غواصی

کم آبی در هنگام غواصی

باید خطرهای کم آبی در هنگام غواصی جدی گرفته شوند، علائم این عارضه سردرد، خشک شدن دهان، تشنگی شدید، سرگیجه، خستگی و ضعف بدن می باشند.
مسئله از دست رفتن آب بدن در ورزشی که فقط در داخل آب انجام می شود ممکن است کمی عجیب به نظر بیاید، اما باید بدانید که این اتفاق ممکن است برای هرغواصی رخ دهد. با این که درصد آب در بدن انسان دائماً در حال تغییر است اما تأثیرات آن بر روی عملکرد بدن همیشه ثابت و حیاتی می باشد.
سلول های بدن انسان به آب نیاز دارند تا بتوانند واکنش های شیمیایی اساسی بدن را انجام دهند، این در حالی است که مفصل های بدن هم از آب به عنوان روان کننده استفاده می کنند. سلامت قلبی عروقی، حفظ کردن دمای مناسب بدن و حتی عملیات دفع، همگی به کافی بودن مقدار آب در بدن انسان وابسته می باشند. مطالعات نشان می دهد که حتی 2 درصد تغییر در میزان آب می تواند به شدت درعملکرد فیزیکی بدن انسان تأثیر گذار باشد. و بنابراین مقدار مصرف آب پیشنهاد شده برای آقایان در هرروز حدود 3 لیتر و برای خانم ها 2 لیتر می باشد. بدن غواص ها معمولاً بیشتر از این حد معمول آب نیاز دارد تا تأثیرات منفی ناشی از آن را به حداقل برساند. 
فاکتورهای مختلفی وجود دارند که غواص ها را در معرض از دست دادن آب بدنشان قرار می دهند. اول اینکه معمولا غواصی در مناطقی صورت می گیرد که استوایی می باشند و از نظر آب و هوایی آفتابی و گرم هستند. وقت گذراندن در دریا به نشانه این است که بدن انسان قرار است مدت زیادی در معرض آب شور قرار بگیرد، نه تنها هنگامی که درون آب هستیم بلکه حتی هنگامی که روی قایق نشسته ایم، نمک به طور طبیعی جذب کننده می باشد و هنگامی که بدن ما را پوشانده است همواره در حال جذب آب از طریق پوست می باشد، آب خارج شده از بدن انسان بخار می شود و نمک باقیمانده همواره سرعت تخلیه آب از بدن را بیشتر می کند.
هوای گرم و گذراندن زمان زیاد زیر نور آفتاب فاکتور بعدی است، مخصوصا برای افرادی که به آن عادت ندارند، درصد تعریق بدن انسان را بالا می برد، چه در هنگام آماده شدن برای غواصی و چه در هنگام غواصی کردن بدن تعریق دارد، اگرچه ممکن است تشخیص آن با وجود لباس غواصی سخت باشد (مخصوصا هنگامی که زیر آب هستید). گاهاً غواص ها زمان زیادی را در لباس غواصی خود خارج از آب می گذرانند که این باعث می شود بدنشان به شدت آب را از دست بدهد.
همچنین آفتاب زیاد از حد باعث آفتاب سوختگی می شود که در نتیجه آن بدن مقدار زیادی از مایعات را به سمت محل سوختگی روانه می کند تا از آسیب دیدگی ناشی از آن جلوگیری کند، این مایعات به وسیله تعرق از پوست خارج می شوند و هوای گرم مناطق استوایی به سرعت آن را بخار می کند. عرق کردن موضوعی است که هنگام غواصی همواره وجود دارد، مخصوصا هنگامی که در حال حمل سیلندرهای سنگین به اطراف محل غواصی هستیم. در قایق سواری معمولاً به خاطر وجود باد هوا خنک به نظر می آید و باعث می شود افراد از وجود آفتاب و سوختن پوست و خشک شدن بدن غافل بمانند، همچنین قایق سواری ممکن است باعث دریازدگی و حالت تهوع شود که گویا می باشد که این حالات به شدت مایعات را از بدن انسان خارج می کنند. 
در حالی که ممکن است بودن در معرض هوای گرم و نور آفتاب بیشترین دلیل خشک شدن بدن باشد باید بدانید که دو تا از مهم ترین فاکتورهای کم آبی در زیر آب اتفاق می افتند. در نتیجه بی وزنی و فشار زیادی که در زیر آب وجود دارد پدیده ای به نام "immersion diuresis" به وجود می آورد، در حالی که خون در خشکی در تمام نقاط بدن پخش می شود در زیر آب، خون در قسمت های مرکزی بدن متمرکز می شود و این مسئله باعث می شود بدن احساس کند فشار خون بالا رفته است و همچنین بدن بخواهد مقدار زیادی از مایعات را به سرعت از طریق ادرار خارج سازد تا فشار خون را به سطح عادی برساند. دومین دلیل مهم در زیر آب، هوای خشک داخل سیلندر می باشد که تنفس آن همیشه باعث می شود مقداری آب از دست برود، در حقیقت هوای کاملا خشک وارد بدن می شود و طبیعتاً هنگام خروج درصدی از رطوبت را با خود خارج می کند. 
باید خطرهای کم آبی جدی گرفته شوند، خستگی باعث می شود به بدن انسان فشار وارد شود و تنفس هوا ضعیف تر شود و همچنین غلیظ شدن خون در اثر کمبود آب سیستم گردش خون را به شدت مختل می سازد . در نتیجه خون به عظلات کمتر می رسد و باعث گرفتگی آن ها می شود، فشار خون و ضربان قلب بالا می رود وعلائم هوشیاری ضعیف می شود. از همه مهم تر خاصیت خون برای حمل گازها ضعیف می شود که در نتیجه ممکن است منجر به اختلال فشار(decompression) شود.
در نتیجه باید توجه داشته باشیم که مسئله کم آبی یک مسئله جدی است و با رعایت یک سری اصول ساده می توان به راحتی از آن پیشگیری نمود. قبل، بعد و هنگام غواصی کردن به اندازه کافی آب مصرف کنید و توجه داشته باشید که نوشیدنی های دیگر نمی توانند جایگزین خوبی برای آب باشند. از روش های مختلف (داروهای مناسب) برای جلوگیری از دریا زدگی و حالت تهوع استفاده کنید (دقت کنید که داروها خواب آور نباشند تا برایتان در زیر آب مشکل ساز نشوند). تا جای ممکن در سایه قرار بگیرید، فواصلی که به روی آب می آییم و سوار شدن بر روی قایق شاید به نظر فرصت خوبی برای برنزه شدن بیاید اما در نظر داشته باشید که بیشتر از آن باعث سوختگی و کم آبی می شوند. دقت کنید که به محض اینکه به ساحل برگشتید دوش بگیرید تا نمک روی پوستتان باقی نماند و در آخر مراقب باشید، قهوه و نوشابه اصلاً جایگزین مناسبی برای آب نخواهند بود.