چگونه هنگام غواصی گرم بمانیم

چگونه هنگام غواصی گرم بمانیم

با رعایت این نکات دیگر لازم نخواهد بود که غواصی خود را به خاطر سرد بودن آب به اتمام برسانیم.
ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که برای یک غواصی عالی ماه ها منتظر تعطیلات مانده باشید و درست هنگامی که زمان مورد نظر فرا می رسد مشکلی به وجود می آید و همه چیز را خراب می کند، در این هنگام است که باید با حسرت روی قایق غواصی به تماشای دوستانتان بنشینید و ببینید که چگونه از تعطیلاتشان لذت می برند. حال باید چه اقدامی انجام دهیم تا از به وجود آمدن این دسته مشکلات و خراب شدن تعطیلاتمان جلوگیری کنیم.
مشکل سرما
شما هنگام مواجه شدن با این مشکل چه کار می کنید؟ غواص ها را صدا می کنید و دوست دارید که هر چه سریع تر به قایق برگردید و لباس گرم بپوشید؟
اجازه ندهید کمی سرما باعث شود که نتوانید زیر آب خودتان را گرم نگه دارید.
چگونه اتفاق می افتد؟:
شما ممکن است حتی در آب با دمای 80 فارنهایت (26 درجه سانتیگراد) هم احساس سرما کنید، چرا که بدن شما ممکن است نتواند به اندازه کافی انرژی جهت کنترل کردن مقدار گرمایی که از بدن شما به محیط اطراف منتقل می شود تولید کند. هنگامی که شما احساس سرما می کنید بدن شما رگ های داخل دست و پاها و همچنین رگ های نزدیک سطح پوست شما را منقبض می کند تا بتواند گرما را در خودش نگه دارد، این در حالی است که رگ های مربوط به سر انسان منقبض نمی شوند و همین باعث می شود تا هنگام غواصی حدود 20 تا 40 درصد از گرمای بدنتان از طریق ناحیه سرتان از دست برود. گفته می شود که "سرد شدن بدن برای هر غواصی دردسرساز است فرقی ندارد که مبتدی باشید یا حرفه ای " چرا که بدن ما در آب 20 برابر سریعتر از خشکی گرمای خودش را از دست می دهد.
و این مساله می تواند حتی خطرناک باشد " لرزیدن بدون کنترل بدن می تواند از علائم اولیه هیپوترمی یا همان سرمازدگی باشد." به طور ایده آل قبل از این که چنین حالتی به وجود آید باید از آب خارج شوید و گرم کردن خود را در اولویت قرار دهید.
چطور مقابله کنیم؟
1- کنترل کردن سطح تماس کلید اولیه این مشکل می باشد "سایز مسئله مهمی است، در صورتی که وت سویت شما متناسب بدنتان نباشد، باعث می شود که آب بتواند با سرعتی گرما را از بدنتان خارج کند که انگار در آب های یخ زده غواصی می کنید، همچنین باید اطمینان داشته باشید که ضخامت لباس شما برای شرایط غواصی مناسب می باشد. (راهنمای ضخامت لباس را برای اطلاع از مناسب بودن ضخامت وت سویت خود مطالعه کنید.)
2- لایه های لباس می توانند به بدنتان در نگهداری از گرمای با ارزش بدن کمک کنند. به طور مثال حتما از کلاه استفاده کنید . استفاده کردن از جلیقه (vest) و شرتک هم می تواند نقاط اصلی بدن شما را گرم نگه دارد.
نکته حرفه ای:
این مسئله حائز اهمیت است که حتی هنگام استراحت و خارج شدن از آب هم خودتان را گرم نگه دارید. اگر حتی برای مدت زمان کوتاهی از آب خارج شدید از وت سویت خود خارج شوید و لباس گرم بپوشید. خودتان را در معرض باد قرار ندهید و با نشستن و حرکت نکردن اجازه ندهید که دمای بدنتان پایین بیاید.
در نهایت اگر با رعایت تمامی این نکات نتوانستید مشکل خود را حل کنید پس به شما توصیه می کنیم که برای غواصی به جای وت سویت از یک درای سویت (drysuit) استفاده کنید.