سیزده حقیقت که هیچکس درمورد دریاها نمی داند

سیزده حقیقت که هیچکس درمورد دریاها نمی داند

به عنوان یک غواص ما مدت زمان زیادی از زندگی خود را درون آب می گذرانیم، به طور تقریبی پیش بینی می گردد که انسان تا به حال فقط 5 درصد از دریاها که 70 درصد از سطح کره زمین را فراگرفته اند را دیده است و این نشان می دهد ما اطلاعات خیلی کمی نسبت به دنیای آبی در اختیار داریم. هر چقدر که بیشتر در مورد دریاها اطلاعات به دست آوریم بیشتر می توانیم از آن ها محافظت کنیم و همچنین بیشتر می توانیم از آن ها لذت ببریم. در این نوشته قصد داریم سیزده حقیقت درمورد دریاها که هیچکس نمی داند را با شما در میان بگذاریم، پس سعی کنید آن ها را به خوبی به خاطر بسپارید.
1- عمق چلنجر (challenger deep) عمیق ترین عمق کشف شده دریا که 35814 فوت (10916 متر) می باشد که به افتخار یک ناو تحقیقاتی نیروی دریایی انگلستان به نام HMS Challenger نامگذاری شده است و این ناو مآموریت اولین سفر تحقیقاتی دریایی دنیا را بر عهده داشت.
2- اقیانوس آرام بیشترین مرجان ها را دارد چرا که تپه های مرجانی در آب هایی با دمای کمتر 4/64 درجه فارنهایت (18 درجه سانتی گراد) دوام نمی آورند، همچنین اگر تمام خشکی های روی کره زمین را کنار هم قرار دهیم سطحشان از سطح اقیانوس آرام کمتر خواهد بود و اقیانوس آرام بیشتر از 50 درصد از حجم کل آب های زمین را در بر گرفته است و هر ساله حدود یک اینچ کوچک می شود .
3- اقیانوس آرام (Pacific ocean) توسط فردیناند ماژلان (Ferdinand Magellan) نام گذاری شده است که آن را به زبان پرتغالی Mar Pacifico  یا همان اقیانوس آرام نامیده است. اقیانوس اطلس هم به نام خداوند افسانه ای یونان باستان به نام اطلس که در افسانه، زمین را روی شانه های خود نگه می داشته است نام گذاری شده است.
4- تالاب های آنکیالین (Anchialine pools) حوضچه های آبی هستند که از اطراف توسط خشکی محصور شده اند و از طریق زیرزمین به دریا متصل می باشند این حوضچه ها در تمام نقاط دنیا وجود دارند ولی بیشتر در جزیره بزرگ هاوایی و همچنین در شبه جزیره یوکاتان مکزیک دیده می شوند.
5- طولانی ترین رشته های کوهی کره زمین 90 درصد در زیر دریا می باشند و بیشترین تعداد آتشفشان های فعال را دارند، این رشته کوه ها به طول 40000 مایل (64373 کیلومتر) در اعماق دریا و در کنار صفحه های تکتونیکی زمین کشیده شده اند.
6- در ترکیب آب دریا طلا وجود دارد (خیلی کمتر از آنچه که قبلا تصور می شد) اما حدود 16500 تن که باز هم حجم عظیمی از طلا است که متاسفانه به دلیل اینکه در هر کیلومتر مکعب آب 10 گرم طلا بیشتر وجود ندارد به نظر نمی رسد کسی بتواند به آن دسترسی پیدا کند.
7- COML مرکز تحقیقاتی سرشماری دریایی تخمین می زند که حدودا 250000 گونه دریایی تا به حال ثبت شده است (به جز میکروب ها) و 750000 گونه دیگر در انتظار تایید می باشند و برخی دانشمندان معتقدند این رقم خیلی بیشتر از این می تواند باشد.
8- اگر همه چیز طبق برنامه پیش می رفت کشتی تایتانیک می توانست بعد از یک هفته به مقصد خود برسد، یک دلفین اگر با بیشترین سرعت خود حرکت کند می تواند این مسافت را در 103 ساعت و 49 دقیقه طی کند و یک انسان شناگر معمولی می تواند همین مسیر را در 1139 ساعت و 49 دقیقه بپیماید، اره ماهی اقیانوس اطلس که سریعترین ماهی دنیا می باشد برنده این مسابقه است که این مسافت را در 45 ساعت و 35 دقیقه طی می کند.
9- همه ما می دانیم لاک پشت های پشت چرمی به این دلیل به این نام معروف شده اند که بر خلاف تمامی لاک پشت ها لاک محکم ندارند اما ممکن است شما ندانید که آن ها تا اندازه 2 متر و وزن 1 تن بزرگ می شوند.
10- با اینکه اکثر ما تصور می کنیم که دریا آبی است اما در حقیقت بیشتر حجم دریا سیاه می باشد چرا که بعد از عمق 1000  متری دریا، نوری وجود ندارد.
11- از آنجایی که سرعت چرخش ماه هر سال 1.5 اینچ افزایش پیدا می کند و جاذبه آن دلیل جزر و مد دریا می باشد در گذر زمان (میلیون ها سال) این اثر از بین خواهد رفت و دیگر جزر و مدی وجود نخواهد داشت.
12- اقیانوس اطلس کوچک ترین اقیانوس می باشد و آب آن کمترین درصد نمک را دارد، اگر روند افزایش گرمای کره زمین به همین شکل ادامه پیدا کند تخمین زده می شود که تا سال 2040 این اقیانوس خالی از یخ شود که این مساله تاثیر جدی در سطح آب ها و الگوی دریاها خواهد داشت.
13- در مورد آلودگی های دریایی، 80 درصد این آلودگی ها از خشکی ها وارد آب می شود و 80 درصد از آلودگی هایی که از خشکی می آیند پلاستیکی هستند. همچنین آلودگی های صوتی هم افزایش چشمگیری پیدا کرده اند و آثار این نوع آلودگی ها را در آینده مشاهده خواهیم کرد.
در آخر همه انسان ها باید بدانند که دریاها به هیچ موسسه یا شرکت شخصی و یا دولتی تعلق ندارند، همه ما در دریا مهمان هستیم و باید با آن با احترام برخورد کنیم .