8 روش مطمئن برای جلوگیری از بخار گرفتن ماسک

8 روش مطمئن برای جلوگیری از بخار گرفتن ماسک

یک ماسک بخارکرده می تواند غواصی شما را به طور کامل تباه کند، همچنین باعث ارتباط ضعیف بین غواص ها می شود که می تواند حتی خطرناک هم باشد. غواصی که دچار مشکل بخار ماسک شود معمولاً گیج می شود و نسبت به مسیرش و محیط اطرافش کنترل نخواهد داشت.
خوشبختانه باید بدانید که این مساله قابل پیشگیری است و میتوان با روش های مختلف از بروز این مشکل در ماسک های نو و استفاده شده به طرق مختلف جلوگیری نمود.
ماسک های غواصی نو:
ماسک های غواصی نویی که از فرایند تولید آثاری بر روی لنزشان باقی مانده باشد تا زمانی که این پوشش برداشته نشود هرقدر هم که تلاش کنیم ماسک ما مرتباً بخار خواهد کرد. دو روش بسیار خوب برای از بین بردن پوشش وجود دارد.
1- حقه خمیردندان:
مقداری خمیردندان را داخل لنز بریزید و با انگشت و یا یک تکه پارچه نرم خمیردندان را در سطح لنز پخش کنید. هرقدر که خمیردندان شما ساده تر باشد کار شما نتیجه بهتری خواهد داشت، پس سعی کنید از خمیردندانی استفاده کنید که حاوی مواد خاص سفیدکننده نباشد و سفیدرنگ باشد، حتی باقی ماندن خمیردندان بر روی لنز برای یک شب میتواند بیشتر کمک کند.
لطفا دقت داشته باشید استفاده نمودن از یک خمیردندان پیشرفته و قوی و استفاده کردن از پارچه زبر می تواند شیشه را خراشیده کند، این حقه معمولاً به خوبی نتیجه می دهد.
2- روش شعله:
شعله کوچک یک فندک و یا یک شمع کوچک را زیر قسمت داخلی لنز بگیرید تا زمانی که شیشه سیاه شود. شعله قسمت هایی که باعث بخار گرفتن ماسک می شوند را از بین می برد. 
زمانی که قسمت داخلی شیشه کاملاً سیاه شد منتظر بمانید تا ماسک خنک شود، سپس با استفاده از یک پارچه نرم دوده ها را پاک کنید و این مراحل را انقدر ادامه دهید تا دیگر شیشه به سختی سیاه شود.
توجه کنید که نباید اجازه دهید شیشه بیش از اندازه داغ شود و این روش را نمیتوانید برای ماسک هایی که لنز پلاستیکی دارند استفاده کنید، همچنین مراقب باشید که شعله را به قسمت های پلاستیکی اطراف شیشه ماسک نزدیک نکنید که به راحتی تحت تآثیر حرارت آب می شوند.
ماسک های غواصی استفاده شده:
حتی اگر از روش های بالا استفاده کرده باشید ماسک ها را قبل از هر بار استفاده باید به روشی نسبت به بخار گرفتن ایمن کرد. اگر مشاهده کردید که این روش ها نمیتوانند از بخار کردن ماسک شما جلوگیری کنند این امکان وجود دارد که هنوز مقداری لکه بر روی ماسک شما باقی مانده باشد پس باید باز هم با استفاده از روش های خمیردندان و شعله این آثار را کاملاً از بین ببرید.
روش های مختلفی برای جلوگیری از راه پیدا کردن و چسبیدن بخار به قسمت داخلی شیشه ماسک وجود دارد.
1- بزاق دهان:
مقداری از بزاق دهان خود را با انگشت، کاملا در قسمت داخلی ماسک پخش کنید و سپس ماسک را در آب فرو ببرید و خارج کنید، این باعث می شود که لایه ای از بزاق بر روی شیشه باقی بماند و از بخار گرفتن جلوگیری کند. توجه داشته باشید که اگر قبل از استفاده ماسکتان خشک شود این روش جواب نمی دهد، بنابراین از این روش باید دقیقاً قبل از استفاده از ماسک بهره بگیرید.
2- ضد بخارهای بازار:
این محصولات طراحی شده اند تا یک لایه برروی لنز درست کنند. و خیلی از غواص ها معتقدند استفاده از این محصولات بسیار کارامدتر از بزاق می باشد.
چند قطره از این محصولات را داخل ماسک بریزید، با انگشتتان آن را پخش کنید و سپس ماسک را داخل آب ببرید تا یک لایه از این ماده بر روی شیشه باقی بماند.
3- شامپو کودک:
شامپوهای کودک هم دقیقاً مثل ضدبخارها عمل می کنند خیلی از غواص ها همیشه مقداری از این شامپوها را به همراه دارند و برای ماسک خود از آن ها استفاده می کنند. استفاده از شامپو کودک به این دلیل نسبت به شامپوهای عادی بیشتر توصیه می شود که این شامپوها حساسیت زا نیستند و باعث خارش چشم نمی شوند و همچنین مواد آن ها تجزیه پذیر می باشد.
4- صابون گلیسیرین و مواد شوینده ظروف:
این دو ماده هم همانند شامپو کودک مورد استفاده قرار می گیرند، پس به همان صورت یک لایه از آن ها را روی قسمت داخلی ماسک تشکیل می دهیم، اما اگر به هر دلیل آب به داخل ماسک راه پیدا کند تمام مواد شوینده را وارد چشم می کند و یکی از ایرادهای این روش این است که این مواد به شدت چشم ها را میسوزانند. همچنین این مواد تجزیه پذیر نیستند که خیلی بهتر است آن ها را وارد آب نکنیم.
5- خمیردندان:
یک خمیردندان ساده که خاصیت پولیش کردن ندارد را در سطح داخلی لنز پخش کنید و سپس ماسک را داخل آب ببرید تا سطح لنز کاملاً شفاف شود. اگر یک غواص به شدت حساسیت داشته باشد حتی هوای داخل این ماسک می تواند چشم ها و گونه هایش را در طول غواصی بسوزاند. اگر برای اولین بار از این روش استفاده می کنید ابتدا مطمئن شوید که چشمهایتان به این مواد حساسیت نداشته باشند.
6- سیب زمینی:
یک قسمت بریده شده از سیب زمینی خام می تواند از بخار گرفتن ماسک جلوگیری کند. یک برش سیب زمینی را بر روی شیشه ماسک بکشید سپس کمی ماسک را آب بگیرید و استفاده کنید. البته این روش در بین غواص ها بیشتر جنبه سنتی دارد، پس اگر دفعه بعد قبل از غواصی یک سیب زمینی و یک چاقو دم دست داشتید حتماً این روش را امتحان کنید.