غواص سالم=ضد آفتاب

غواص سالم=ضد آفتاب

اجازه ندهید یک آفتاب سوختگی تعطیلات شما را خراب کند.
صرف نظر از لذت بودن زیر درخشش گرم آفتاب در کنار دریای آبی خیلی سخت است ،مگر اینکه سرخ شده اید و باید آفتاب سوختگی خود را درمان کنید.
آفتاب سوختگی همانطور که از اسمش پیداست، یعنی سوختن پوست در تماس با اشعه ماورا بنفش که بلافاصله باعث سرخی و التهاب پوست می شود. بیشتر سوختگی ها درجه یک هستند، سرخ و دردناک. اما معرض زیاد آفتاب، منجر به سوختگی بیشتر و تاول خواهد شد که حتی ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.
حتی اگر معمولا زیر آفتاب دچار سوختگی نمی شوید، قدرت اشعه خورشید را دست کم نگیرید، مخصوصا در مناطق گرمسیر که جهت تابش نور خورشید، شاخص اشعه ماورا بنفش را تشدید می کند.
مثل همیشه، پیشگیری بهترین داروست.
ضدآفتاب استفاده کنید:
ضدآفتاب بهترین کار برای محافظت در برابر سوختگی است. با این حال، در سالهای اخیر نگرانی در مورد خطرات نفوذ ضد آفتاب در آب و صدمه به مرجانها وجود داشته است. این نگرانی وقتی مهمتر می شود که بدانید سالانه تقریبا 5000 تن ضد آفتاب از روی پوست شناگران به آب نفوذ می کند. بعضی متخصصان پیشنهاد می کنند از ضد آفتابهای فیزیکی مثل زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید به جای ضد آفتاب شیمیایی مثل اکسی بنزون استفاده کنید. همچنین می توانید از ضد آفتابهای ریف سیف (امن برای مرجان ها) استفاده کنید. 10 تا 15 دقیقه قبل از رفتن به آب، ضد آفتاب را روی پوست خود بزنید تا روی پوست جذب شود.
ضد آفتاب زیاد استفاده کنید:
مطالعات نشان می دهد که بیشتر مردم کمتر از نصف مقدار لازم برای محافظت کل بدن، از ضد آفتاب استفاده می کنند. پوست خود را کاملا بپوشانید و به دفعات تکرار کنید.
شاخص ها را چک کنید:
بیشتر اپلیکیشن های آب و هوا شاخص یو وی را اعلام می کنند که از 0 تا 11+ تغییر می کند. از 3 به بالا باید احتیاط کنید که نسوزید.
خود را بپوشانید و در سایه بمانید:
نور آفتاب از 10 صبح تا 3 بعدازظهر قویترین شدت را دارد. اگر قرار است که تمام روز زیر آفتاب باشید، محافظت ها را بیشتر کنید و کلاه لبه دار و روپوش بپوشید و چتر همراه داشته باشید. از آفتاب دور شده و زیر سایه بروید. به خاطر داشته باشید که شن و آب اشعه یو وی را به سایه منتقل می کنند، پس هنوز با همه این محافظتها به ضد آفتاب احتیاج دارید.
اگر دیر شده است، درمانش کنید:
ژل الوئه ورا روی پوست خود بزنید و ایبوبروفن بخورید تا التهاب و درد کم شود. همچنین می توانید از کمپرس سرد شیر و آب روی پوست استفاده کنید. آب زیاد بنوشید و اگر سوختگی شدید است، غواصی نکنید.