چه وقت غواصی را کنسل کنیم؟

چه وقت غواصی را کنسل کنیم؟

بیشتر غواص ها از هر شانسی برای در آب رفتن استقبال می کنند. برای کسانی که در این صنعت کار نمی کنند، غواصی روزانه غیر واقعی به نظر می رسد و شانس غواصی بعدی هم ممکن است به تعطیلات سالانه یا آخر هفته محدود شود. با وجود این محدودیت ها، قابل درک است که نخواهید یک شانس غواصی را از دست دهید اما بعضی وقتها کنسل کردن غواصی عاقلانه است. این مقاله چند نمونه از این موقعیتها را بیان می کند.
آب و هوای نامناسب
بسته به سطح تجربه شما و بد بودن شرایط، آب و هوای بد، چه بالای آب چه زیر آب، می تواند غواصی را معذب یا خطرناک کند. 
موج سواری مفرط در نواحی که باید با موج سواری از ساحل آغاز شود، مشکل است. در وهله اول، لیدر شما با مهاریتهایش ریسک را بررسی و تصمیم میگیرد که آیا غواصی انجام بشود یا نه. بعد، شما باید تجربه کافی داشته باشید تا تشخیص دهید که آیا قادر به ورود به آب هستید. اگر نیستید، بهتر است روز دیگری غواصی کنید.
اگر شما معمولا دچار دریازدگی می شوید، شرایط بد دریا مشکل دیگری است. باید تصمیم بگیرید که آیا این غواصی ارزش دارد اگر در تمام طول غواصی حالت تهوع داشته باشید و یا اگر عوارض دریازدگی می تواند روی توانایی شما برای حفظ امنیت خود در زیر آب تاثیر بگذارد.
دید غیر شفاف ممکن است مشخصه ثابت بعضی از سایتها باشد اما در شرایط غیر متعقبه این مشکل می تواند دلیلی برای کنسل کردن غواصی باشد. در درجه اول دید غیرشفاف لذت غواصی را کم می کند اما مهمتر اینکه باعث سردرگمی، وحشت و جدایی غواص ها می شود. بعضی وقتها، دید بد بعد از پائین رفتن مشخص می شود که در آنجا باید در مورد ادامه دادن تصمیم بگیرید.
امواج قوی هم در بعضی سایتها عادی است اما اگر بر خلاف توقع شما شکافنده هستند، بهتر است دوباره در مورد غواصی تصمیم بگیرید. مخصوصا اگر غواص بی تجربه ای هستید یا تجهیزات لازم برای مواقع جدایی از غواص های دیگر را ندارید یا نمی دانید چگونه از این تجهیزات استفاده کنید (مثل سیگنال دهنده ها). با وجودی که گم شدن مشکل اصلی در امواج زیاد است اما وحشت و بالا پائین رفتن غیر قابل کنترل ازمشکلات مهم دیگر است.
مشکلات سلامتی
اشتباه اغلب غواص ها، فشار آوردن به خودشان برای شکستن محدودیتهای جسمی در غواصی است، اما با این کار ممکن است خود را برای مدتی از غواصی محروم کنند.
مثلا غواصی حین سرماخورگی اصلا ایده خوبی نیست. التهاب گوش به دلیل اکولایز نامناسب ریسک زیادی است که اگر صدمه به گوش وارد کند ممکن است برای هفته ها یا ماه ها قادر به غواصی نباشید. داروهای ضد احتقان هم نمی تواند کمک کند چرا که اگر اثر دارو در حین غواصی از بین برود، احتمالا عوارض گرفتگی بینی را حین بازگشت تجربه می کنید. بهتر است تا سلامت کامل صبر کنید، قبل از اینکه به آب بزنید.ترجمه و تدوین :بخش آموزش شرکت توسعه تجهیزات غواصی ایران ،استفاده از مطالب این کانال به درج منبع بلامانع می باشد.
با وجودی که اثرات فشار روی جنین هنوز مشخص نیست، به زنان باردار توصیه می شود که غواصی نکنند و برای شروع دوباه غواصی بعد از زایمان با پزشک خود مشورت کنند. این توصیه به همه کسانی که جراحی داشته اند هم می شود. در واقع اگر سلامتی شما از زمان تست ابتدای غواصی، تغییر زیادی کرده است، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.
باقی مشکلات سلامتی که باید روی تصمیم گیری شما تاثیر بگذارد، شاید موقت باشند اما به همین اندازه مهم هستند. مثلا بعد از مستی و در حالت سردرد و سرگیجه غواصی نکنید، چرا که شانس شما برای بیماری برداشت فشار را زیاد می کند و قطعا روی عکس العمل شما در مواقع اظطراری تاثیر می گذارد.
اظطراب، چه به دلیل خود غواصی باشد چه دلایل خارجی، می تواند روی امنیت غواص در زیر آب تاثیر بگذارد. غواص باید قدرت تشخیص داشته باشد بین استرس معمول قبل از غواصی با اظطراب تضعیف کننده ای که ممکن است زیر آب به وحشت تبدیل شود.
تنها کسی که می تواند تصمیم بگیرد چه وقت غواصی را کنسل کند، خود شما هستید. اگر احساس خوبی ندارید، به غریزه خود اعتماد کنید و غواصی را برای روز دیگری نگه دارید، روزی که آماده ترید.
در نهایت، دانستن اینکه چه وقت غواصی را کنسل کنید، می تواند جان شما را نجات دهد. صرف نظر کردن از غواصی می تواند خیلی سخت باشد، مخصوصا وقتی شانس غواصی به راحتی پیش نمی آید اما به خاطر داشته باشید که همیشه روزهای دیگر و شانس های دیگری وجود دارد. امنیت همیشه باید بالاترین اولویت شما باشد.
ترجمه و تدوین :بخش آموزش شرکت توسعه تجهیزات غواصی ایران