10 خرافه در مورد غواصی!!!

10 خرافه در مورد غواصی!!!

 
1-غواصی ورزشی قدیمی است که پدربزرگ من انجام می داد.!!!
اگر فکر می کنید که غواصی به اندازه کافی هیجان انگیز نیست، شما دارید فقط به قدم اول نگاه می کنید. اگر آموزش لازم را ببینید و تجهیزات لازم را داشته باشید، می توانید کاملا رادیکال رفتار کنید. آیا می توانید درجنوب کالیفرنیا غواصی کنید، با دست به کوسه ها غذا بدهید و زیر یخهای قطب شنا کنید؟ اینها تجربیاتی است که فقط غواص ها دارند. اما برای انجام همه اینها، باید از قدم اول شروع کنید و به تدریج تجربه کسب کنید.
2-غواصی فقط برای مردم مناطق استوایی است!!!
مهم نیست که کجا هستید، حتما یک سایت محبوب غواصی در نزدیکی شما هست. تقریبا هر کجایی که آب هست، غواص ها هم هستند. هر سایتی تجربه منحصر به فرد خود را دارد که کمک می کند غواصی را شروع کنید. البته هر سایتی مناسب هر غواصی نیست اما غواصی فقط یک ورزش نیست، یک شیوه زندگی اجتماعی است.
3-در اقیانوس کوسه ها وجود دارند که غواص ها را می خورند!!!
آمار تصادمات کوسه ای خیلی واضح نیست و اتفاقا جز موارد خاص، کوسه ها اغلب اطراف غواصها نمی مانند. اگر از دید کوسه به این قضیه نگاه کنیم، غواص موجود پر سر و صدا و عجیبی است که در آب افتاده و کلی نور به سمت کوسه می تابد! اولین کاری که کوسه انجام می دهد، فرار کردن است.
زمانی بود که غواص تمام عمر خود را می گذراند، بدون اینکه هیچ کوسه ای را از نزدیک ببیند، اما به کمک شیوه های جدید، غواصها قادر هستند تا به کوسه ها با دست غذا دهند. این بهترین راه شناخت این موجودات زیباست. اگر هنوز قانع نشده اید به آمار تصادمات سگ های خانگی نگاه کنید.
4-باید یک تن تجهیزات بخرید تا غواصی یاد بگیرید!!!
برای شروع یادگیری فقط سه قطعه تجهیزات اولیه لازم دارید، ماسک، اسنورکل و فین. اینها وسایل شخصی هستند که باید سایز شما باشند، پس بهتر است اینها را از ابتدا بخرید. باقی لوازم قابل اجاره است و حتی بعضی تجهیزات پیچیده تر، بخشی از قرارداد آموزش غواصی می باشد. وقتی غواص حرفه ای شدید، طبیعتا خواهید خواست که لوازم خود را داشته باشید که می توانید به تدریج خریداری کنید.
5-باید شناگر حرفه ای  باشید تا بتوانید غواصی کنید!!!
البته شناگران حرفه ای، غواص های خوبی می شوند چون تناسب اندام بالایی دارند و در آب راحت هستند اما اگر منطق این جمله درست بود که فقط قهرمانان اتومبیلرانی قادر بودند موتور سواری کنند!!! غواصی نیاز به تناسب اندام دارد و هر چه متناسب تر باشید، غواصی راحتتر می شود اما هر فرد سالمی می تواند این ورزش را انجام دهد. این خرافه از تست شنای ابتدای کلاس ناشی می شود، اما این تست 200 متر برای اندازه گیری استقامت بدن است و مسابقه نیست. ضمنا مربی می خواهد بداند که مهارتهای اولیه در آب را دارید و می توانید به راحتی صورت خود را در آب فرو کنید. وقتی در نظر بگیرید که غواصهایی از 8 تا 80 سال وجود دارند که این تست را قبول شده اند، واضح است که هر کسی می تواند غواصی کند.
6-غواصی یک ورزش مردانه است!!!
شاید در دهه 50 این خرافه درست بود، البته حتی در آن سالها هم زیل پری هنرپیشه، غواصی ماهر بود. البته همیشه مردان در این ورزش فعالتر بوده اند اما این فاصله از دهه 80 به تدریج خیلی کم تر شده است. در حال حاضر نسبت مردان به زنان در این ورزش 60 به 40 است و همه از تولید کنندگان تجهیزات تا برگزارکنندگان تورها، سرویسهای مخصوص خانمهای غواص ارائه می دهند.
7-غواصی به گوشها صدمه می زند!!!
این درست است، اگر اکولایز نکنید. این یکی از اولین درس های  غواصی است که به شما آموزش می دهند. بینی خود را بگیرید و بازدم قوی انجام دهید تا گوشتان باز شود.
8-گرفتن گواهینامه غواصی خیلی گران است!!!
اگر هزینه شام بیرون و فیلم و خوراکی ها را مقایسه کنید، به راحتی می توانید با قیمت چند جلسه از آن شام ها هزینه کلاسهای غواصی را بپردازید و شیوه زندگی جدیدی را شروع کنید. در مقایسه با هر هزینه دیگری، کلاسهای غواصی ارزانتر هستند.
9-نمی توانید غواصی کنید چون بیماری خاصی دارید!!!
اغلب پزشکان ذاتا با احتیاط هستند و چیز زیادی هم در مورد غواصی نمی دانند. قبل از اینکه یک زندگی پر از هیجان را کنار بگذارید، می توانید با پزشک متخصص در غواصی مشورت کنید. آنها می توانند شما را در درک فشار بدنی غواصی و مقایسه آن با شرایط سلامت شما کمک کنند. در ده سال گذشته مبتلایان آسم و دیابت توانسته اند با شریط خاص غواصی کنند. اگر بیماری زیر نظر باشد و بیمار توان ورزش بدنی داشته باشد، غواصی بلامانع است.
10-اسنورکلینگ به اندازه غواصی خوب است!!!
اسنورکلینگ برای گذران وقت، بین برنامه های غواصی، خوب است اما هیجان انگیز نیست. اسنورکلینگ مثل تماشای فوتبال است اما غواصی خود بازی در فیلد فوتبال است. وقتی سیلندر را پشت خود می بندید، یک بازیکن هستید، با کوسه ها شنا می کنید و برای تفریح بالا را نگاه میکنید و می خندید، و البته اسنورکلرها را می بینید که جلوی تابش نور خورشید را گرفته اند.