مهارت ردیابی زیر آب خود را تقویت کنید!

مهارت ردیابی زیر آب خود را تقویت کنید!

بعضی از غواصها ردیاب های طبیعی هستند، به راحتی مسیر برگشت به قایق یا ساحل را پیدا می کنند، به همان راحتی که ماشین خود را در پارکینگ پیدا می کنند. در عوض، بعضی غواص ها حتی در ساده ترین سایتها هم دچار مشکل ردیابی هستند. این مشکل اظطراب ایجاد می کند، مخصوصا وقتی غواصی بدون لیدر یا راهنما انجام می شود.
چند نکته کمکی برای ارتقا مهارت ردیابی، تا دفعه بعد که بدون لیدر غواصی می کنید، اعتماد به نفس خود را حفظ کنید.
1-نقشه بکشید.
نقشه مسیر غواصی را روی اسلیت خود بکشید. اطلاعات را می توانید از جلسه توجیهی غواصی یا یک اپراتور محلی سوال کنید. جهت نور خورشید، مسیر آب و امواج، اعماق مختلف مثل حداکثر عمق غواصی و مکان های خاص مثل مرجان های عظیم را  یادداشت کنید.
2-برنامه ریزی کنید.
فرقی نمی کند کجا قرار است غواصی کنید، راحت ترین مسیر برگشت، همان مسیر رفت است. با این شیوه از ساحل یا قایق یک مسیر مستقیم را می روید، اگر تغییر جهت دادید یک مکان خاص را علامت می گذارید تا هنگام برگشت با کمک آن مکان خاص، محل تغییر مسیر را پیدا کنید. در سایتهای پیچیده تر با انبوه آب سنگها، غار ها و عوارض طبیعی ، بدون راهنما مسیر یابی نکنید.
3- مکان های خاص را به یاد داشته باشید.
به موجودات و اشیا خاص توجه کنید، زنجیر لنگر نیمه پنهان، مرجان های عظیم یا اسفنج ها، هر چیزی که کمک کند تامسیر برگشت را به راحتی پیدا کنید. اگر روی اسلیت یاداشت نمی کنید، به خاطر بسپارید. یک قانون ساده اینکه، اگر چیزی برای عکاسی جالب است، برای به خاطر سپردن در مسیر برگشت هم خوب است! اگر جریان آب وجود دارد، به مسیرش توجه کنید. بر خلاف جهتش بروید تا در مسیر برگشت، در جهتش باشید. بد نیست که جهت نور خورشید را هم چک کنید.
4-پشت سر خود را نگاه کنید.
نه تنها مطمئن می شوید که بادی شما پشت شما در حرکت است، تصویر محیطی را که پشت سر گذاشتید، به خاطر می سپارید. ممکن است حتی متوجه چیزی شوید که از جهت دیگر کاملا متفاوت یا پنهان به نظر می آمد.
5-از لوازم غواصی خود استفاده جانبی کنید.
در سایتی با شیب تدریجی، عمق سنج شما نقش ردیاب را می تواند بازی کند. اگر عمق لنگر را به خاطر سپرده اید و مسیر برگشت، از عمق زیاد به کم، همان مسیر رفت است، به راحتی می توانید لنگر را پیدا کنید.
بدترین اتفاق ممکن: چه می شود، اگرشما گم شدید؟!
بعضی وقتها زیر آب حواسمان پرت می شود و از مسیر نقشه خارج می شویم. اگر چیزی آشنا دور و بر خود نمی بینید، استراحت کنید. مطمئن شوید در مسیر درست حرکت می کنید. جهت خورشید و جریان آب را چک کنید. عمق سنج خود را چک کنید و مطمئن شوید در عمق درست هستید. اگر مسیر را پیدا نکردید، قبل از اینکه بیش از حد دور شوید، به آرامی و با توقفهای لازم به سطح آب بیایید.