غواصی و یوگا

غواصی و یوگا

غواصی و یوگا، دو ورزشی که به نظر خیلی متفاوت هستند اما در واقع شباهتهای زیادی دارند. آنقدر شبیه هستند که مراکز غواصی در دنیا جدیدا خدمات یوگا ارائه می دهند!
اما چرا؟
این دو ورزش شباهتهای قابل لمس زیادی دارند که احساس متصل بودن به خود و محیط اطراف، اصلی ترین آن هاست. هر دو ورزش معروفند به اینکه احساس آرامش ایجاد می کنند و حتی ذهن را به سطوح عمیق تر می برند. این چگونه اتفاق می افتد؟
همه چیز به "تنفس" بر می گردد.
یوگا برای خیلی ها یک تمرین روحانی است اما در واقع راههای کنترل تنفس را آموزش می دهد که بلافاصله حالات ذهنی و جسمی انسان را تغییر می دهد. در غواصی، این تمرین ها کمک می کند که قبل از ورود به آب آرامش داشته باشید ودر زیر آب این آرامش را حفظ کنید. هر چه بیشتر در این تمرین ها ماهر می شوید، مهارت غواصی شما هم بهتر می شود. متوجه خواهید شد که تمرکز شما بیشتر و غواصی شما طولانی تر و لذت بخش تر می شود.
ممارست در تمرین یوگا، شما را متوجه ریتم نا مرتب تنفس خود می کند و این در مواجه با حوادث غیر مترقبه زیر آب اهمیت بیشتری پیدا می کند. نکته در آگاه شدن است، چرا که ما عادت داریم بدون آگاهی تنفس کنیم. وقتی متوجه تنفس غیر مرتب خود می شوید، توجه خود را معطوف آن می کنید و در عوض، تمرکز شما بیشتر، بدن شما آرامتر و آمادگی شما برای مواجهه با پیش آمدهای غیر مترقبه بیشتر می شود.
یادگیری خود آگاهی و تمرکز روی تنفس فقط یک جنبه از آموزشهای یوگاست. تمرین دیگر یوگا، تنفس صحیح است. تمرین دم عمیق تر و بازدم طولانی تر. دم عمیق یعنی استفاده از حجم بیشتری از ریه ها و اکسیژن (هوا) بیشتر برای بدن که باعث عملکرد بهتر اعضای بدن می شود. این تمرین برای غواص های تازه کار خیلی اهمیت دارد چرا که آنها اظطراب بیشتری قبل از رفتن در آب دارند و همین باعث استفاده بیشتر اکسیژن (هوا) از مخازن می شود. غواص تازه کار به تغییرات فشار آب هم عادت ندارد و باز هم دچار اظطراب شده، نفسهای سریع و سطحی می گیرد که این مصرف اکسیژن (هوا) از مخازن را باز هم بیشتر می کند. آموزش تنفس صحیح این مشکلات را رفع می کند.
بازدم صحیح به اندازه دم عمیق اهمیت دارد. هانطور که بدن به هوای تمیز یعنی اکسیژن احتیاج دارد، به پاکسازی هوای آلوده یعنی دی اکسید کربن هم احتیاج دارد. وقتی بر اثر بازدم ضعیف، حجم دی اکسید کربن در بدن زیاد شود، اظطراب بیشتر، تنفس سریعتر و سطحی تر شده و چرخه مصرف زیاد هوا ادامه پیدا می کند. تنفس صحیح مانع تجمع دی اکسید کربن شده، غواص را آرام و متمرکز نگه داشته و در نتیجه لذت بیشتری از غواصی احساس می شود.
و اما غواصی، تا به حال ورزشی هیجانی و افراطی شناخته می شد اما هر روزه داوطلبان بیشتری به این ورزش روی می آورند تا از زندگی روزمره و پر هیاهو دور شده و آرامش پیدا کنند. احساس آرامش ذهنی یوگا در غواصی هم تجربه می شود. یک دلیلش احساس ضد جاذبه است. در آب بدن احساس غوطه ور شدن دارد که آرامش به همراه می آورد.
با همه این تفاسیر جای تعجب نیست که مراکز غواصی دنیا، تمرین های یوگا را در خدمات خود جای می دهند و از آن جایی که هر روزه مردم بیشتری به سمت "تعطیلات توام با سلامتی" روی می آورند، مراکز غواصی توام با یوگا، تا مدتهای طولانی پر طرفدار خواهند بود.