گفتگو با Yuping Chen یک عکاس تازه کار ولی موفق

گفتگو با Yuping Chen یک عکاس تازه کار ولی موفق

کجا زندگی میکنید: من در Beijing, China زندگی میکنم

چند وقته که غواصی میکنید و چی شد که شروع به یاد گرفتن غواصی کردید: من 5 ساله که غواصی میکنم و دوره اوپن واتر را در فوکت تایلند گذراندم .در یک سفر که در تعطیلات با خانواده به آن منطقه رفته بودیم یک روز که در ساحل پاتونگ قدم میزدیم متوجه یک دایو شاپ به نام scuba cat  که تابلو آن گربه ای بود که تجهیزات غواصی به تن داشت شدم . تابلو بامزه و جالب این مرکز غواصی من را کنجکاو کرد و زندگی من از آن روز تغییر پیدا کرد .

عکاسی زیر آب را چه زمانی شروع کردید: من عکاسی زیر آب را در سال 2009 بلافاصله بعد از اینکه دوره اوپن واتر خود را تمام کردم شروع کردم .بار اول که به عمق آب رفتم به قدری هیجان زده شده بودم که میخواستم تمام لحظات را ثبت کنم ولی متاسفانه دوربین نداشتم .اولین دوربین عکاسی که تهیه کردم یک canon g10 با محفظه ضد آب آن بود .ولی در حال حاظر یک دوربین پاناسونیک GX1 با محفظه ناتیکم و فلشهای اینون دارم که در سال 2012 آن را تهیه کرده ام .

آیا معتقدی دید عکاسی مادرزادی است : به نظر من یک عکاس خوب زیر آب یک آرتیست است و خلاقیت و هنر مادرزادی خیلی مهم خواهد بود ولی تجربه و زیاد عکس گرفتن هر دو از نکات بسیار مهم هستند پس داشتن این موارد برای یک عکاس خوب بودن زیر آب مهم خواهد بود.

مطمئنا زیر آب خطرات و حوادث خاص خودش را خواهد داشت، برای عکاسهای تازه کاری که با این مشکلات برخورد خواهند کرد چه پیشنهادی داری: همیشه باید قبل از عکاسی اطلاعات لازم در مورد سایت غواصی و موجوداتی که در آنجا معمول می باشند را کسب کنید و خود را از لحاظ فکری و بدنی آماده نمایید.

به یاد ماندنی ترین خاطره زیر آب شما چی بوده: غواصی با وال های کوهان دار یکی از خاطرات زیر آب من است قبل از اینکه با دوستم به جزیره های سوکورو در باها کالیفرنیا و مکزیکو در فوریه پیش سفر کنیم به من گفته بودند که ما شانس دیدن این وال ها را در این ماه داریم ولی فقط روی سطح آب البته اگه خوش شانس باشیم ولی ما دوتا از اونها رو دیدیم که با دمب گندشون روی سطح آب میزدن ما فکر کردیم که خیلی خوش شانس بودیم که این صحنه رو دیدیم و نمیتونید تجسم کنید که چی شد !! طی یک دایو که عصر آن روز داشتیم از پشت به آب پریدیم وسعی کردیم تا به سایت مرجانی در عمق 30 متری برویم  و در این هنگام دوتا وال در جلوی ما ظاهر شدند ، مادر و بچه ! ما هم خیلی هیجان زده و شکه شده بودیم .ما سعی نکردیم که به آنها نزدیک بشیم فقط نگاهشون کردیم .مادر خیلی مواظب بود اونم مثل ما شکه شده بود و حواسش به ما بود بچه وال داشت بازی میکرد و دور مادرش میچرخید .در همین حین پشت سر آنها یک وال بزرگ مذکر دیدیم که هیچ وقت این داستان رو فراموش نخواهم کرد .

چه نوع عکاسی رو ترجیح میدی (واید یا ماکرو): من از عکاسی ماکرو خیلی لذت میبرم وخوشبختانه در آسیا زندگی میکنم و اینجا بهترین مکانهای غواصی با سطح مرجانی داره . من جاهای زیادی غواصی کردم مثل: Palau, Maldives, Galapagos, Cocos Island… و از دیدن والاها و کوسه های کله چکشی لذت بردم ولی خب موجودات منحصر به فرد ریزهمیشه موجودات مورد علاقه من برای عکاسی بوده اند.

خاطره ترسناکی از زیر آب داری: آره من از مارهای آبی وحشت دارم و متاسفانه اونها در قسمت شرقی آسیا خیلی معمول هستند.من از دیدن آنها مخصوصا در هنگام غواصی درشب وحشت زده میشم.

تا حالا جایزه ای گرفتی یا چیزی چاپ کردی: من در سال 2013 نفر دوم عکاسی ماکرو در فستیوال عکاسی زیر آب شدم ولی هنوز چیزی چاپ نکردم .به نظر خودم من هنوز عکاسی مبتدی هستم .من تا آخر سال 2012 چیزی در مورد عکاسی زیر آب نمیدونستم ولی خب الان علاقه زیادی به این کار دارم .

در طی این چند سال به چی افتخار میکنی: از آن اول که شروع کردم همه خاطرات و احساساتم رو راجع به عکسها مینوشتم و آنها رو برای غواصا و عکاسای زیر آب دیگه بصورت آنلاین به اشتراک میزاشتم و در طی این چند سال چند صد هزار دوست اینترنتی پیدا کردم که عکسهای من را حس کرده و از آنها لذت برده اند .پیامها و کامنتهای این دوستان و اینکه میتوانم به غواصها و عکاسهای زیر آب دیگر ثابت کنم که تجهیزات گران اجباری نیست و همه می توانند با دوربینهای کامپکت ارزان هم عکسهای خوب و فوق العاده بگیرند برای من بزرگترین افتخار خواهد بود.

عکاسی هست که تو قبول داشته باشی: بله صد در صد خیلی عکاس فوق العاده زیر آب داریم که من از عکسهاشون خیلی چیزا یاد گرفتم .اولیشون David Doubilet بود که من از عکسهای اون خیلی چیزها یاد گرفتم .وقتی عکسهای اون رو میبینم میتونم اقیانوس و موضوعات عکاسی رو کاملا حس کنم .عکسهای Alex Mustard رو هم خیلی دوست دارم .اون یک عکاس خلاق و با تکنیک هست که اطلاعات زیادی راجع به تجهیزات زیر آب داره که به ما خیلی کمک میکنه و خیلی خوشحالم از اینکه William Tan و Lixin Wu رو از نزدیک ملاقات کردم و این مساله با عث افتخار من است و اینها هر کدام جزو عکاسان شناخته شده زیر آب هستند.

پیشنهادی برای عکاسان مبتدی زیر آب داری: تا قبل از اینکه یاد نگرفتین تعادل خودتون رو به خوبی حفظ کنید از بردن دوربین زیر آب خودداری کنید و درباره موجوداتی که از آنها قصد عکاسی دارید اطلاعات لازم را از یک بیولوژیست آبی کسب کنید و موضوع خود را بهتر بشناسید.