آیا این مکان بهترین سایت غواصی دنیاست !!

آیا این مکان بهترین سایت غواصی دنیاست !!

این غار عمودی برای غواصان و عکاسها بهشت می باشد و ممکن است تحقیقات در این مکان باعث فاش شدن اسرار از بین رفتن تمدن مایاها بشود.

وقتی ما با اینگونه گودالها و غارها مواجه می شویم در ابتدا بسیار ترسناک به نظر خواهند آمد ولی فراموش نکنیم که این گودالها ممکن است بسیار جذاب و هیجان انگیز باشند.البته گودالها و غارهای زیر آب مثل Great Blue Hole off of Belize  جزو مکانهای شناخته شده برای همه نیستند ولی در لیست بهترین مکانها برای غواصان میباشند.

قبل از اینکه از آب پر شود این مکان یک گودال بزرگ بوده است. مثل همه غارهای عمودی آبی این مکان در خشکی شکل گرفته است .در طول عصر یخبندان گذشته زمانی که سطح آب خیلی پایینتر از سطح آبی امروزی بود .

به علت حل شدن سنگ های آهکی زمین فرو ریخت و این گودال بزرگ پدید آمده و به مرور از آب دریای کارائیب پر شده است. کنتراست قابل توجه بین لبه های مرجانی و کم عمق و مرکز این گودال با عمقی بی پایان به این گودال آبی این اسم رنگی را داده است .

به مرکز زمین سفر کنید! غواصان حرفه ای از غواصی در این گودال به علت وجود کوسه های فراوان ، آب شفاف و زلال و قندیلهای زیبای آهکی و وجود مرجانها که همه نشانه هایی هستند که این سوراخ در خشکی شکل گرفته لذت میبرند.در عمق 15 متری بعد از ردکردن "halocline"  خط نامرئی میباشد که قسمت آبهای نمکی بالا را از آب پایین جدا میکند .در این نقطه غواصان تفاوت رنگ آب را به وضوح متوجه خواهند شد.

این گودال آبی بزرگ میداند که چه بر سر تمدن مایاها آمده است .انقراض تمدن مایاها هنوز جزو شگفتیهای تاریخ شناسان میباشد.برخی براین باورند که خشکسالی باعث از بین رفتن آنها شده است .به علت اینکه Yucatan Peninsula با کمبود ذخایر آبهای خوراکی مواجه است .درسال گذشته ته نشینی از فلز تیتانیوم با خلوص پایین در نمونه رسوب این گودال دیده شده.800 سال قبل از میلاد مسیح وقتی مایاها شهر های خود را ترک کردند تیتانیوم در سنگها فرسوده شده و به علت بارانهای سخت و فرسایش زمین وارد آب دریا شده است. وجود این درصد از تیتانیوم با خلوص پایین نشانگر وجود هوای خشک و خشکسالی در آن زمان میباشد.

     

این مکان بزرگترین گودال عمودی در این محل میباشد ولی حتی نزدیک به عمیقترین غارها هم نیست .