حقایقی در مورد تاریخ غواصی!

حقایقی در مورد تاریخ غواصی!

کلمه اسکوبا در اصل مخفف Self, Contained, Underwater, Breathing Apparatus است و این اصطلاح برای مشخص کردن این مساله می باشد که غواصان بدون وصل بودن به منابع هوای سطح آب غواصی میکنند.

* در سال 1770 میلادی آقای Sieur Freminet فرانسوی اولین ریبریدر(محفظه هوای شخصی) برای امکان تنفس بازدم را اختراع کرد که متاسفانه با شکست مواجه شد و Freminet  بعد از 20 دقیقه استفاده از دستگاه خود جان خود را به علت کمبود اکسیژن از دست داد. در سال 1876 مخترع دیگری به نام Henry Fleuss که اولین دستگاه ریبریدر مدار بسته را اختراع کرد در عمق 10 متری جان سپرد .

* با توجه به اطلاعات به دست آمده امکان غواصی در اصل در سال 1500 میلادی هنگامی که اولین کلاهخود های غواصی شبیه ناقوس ساخته شد ممکن شد.

* در سال 1940 ریبریدر های مدار بسته ای که بعدا به frogmen معروف شد توسط Christian Lambertsen آمریکایی توسعه یافت که برای انفجارها و حمله های زیر آب در جنگ جهانی دوم استفاده شد و کلمه اسکوبا برای اولین باردر این زمان استفاده شد.

* سیستم های تنفسی مدار باز که امروزه توسط غواصان استفاده می شود توسط کاپیتان Jacques Cousteau و Emile Gagnan ساخته شدند . سیستم های مدار باز به این معنی می باشد که غواصی هوای داخل سیلندری که در پشت حمل میکند را تنفس کرده و بازدم را در آب آزاد می کند.

* مهمترین تجهیزات غواصی عبارتند از : وت سوت ، ماسک ، فین ، اسنورکل ، جلیقه تعادل ، رگلاتور و اختاپوس ، عمق سنج ، گیج فشار ، ساعت ، قطب نما ، چراغ قوه ، چاقوی غواصی ، لاگ بوک ، سوتهای زیر آب ، محلول ضد بخار ماسک ، کامپیوتر غواصی و کمربند وزنه .

* همه کامپیوترهای غواصی نشان دهنده 4 عامل اصلی می باشند. 1- عمق فعلی 2- بیشترین عمقی که غواصی کردید 3- مدت زمانی که زیر آب هستید 4- مقدار زمان و عمقی که قادر به غواصی می باشید و ایستگاه های برداشت فشار

* بیشترین عمقی که غواصان تفریحی در آن غواصی میکنند 40 متر می باشد . عمق پیشنهادی برای غواصان تازه کار 18 متر می باشد تا تجربه کافی برای رفتن به عمقهای بیشتر کسب کنند.

* 8 قانون مهم غواصی :

1- آموزش مناسب 2- هیچ وقت به تنهایی غواصی نکنید 3- تناسب اندام 4- آرام و کنترل شده به سطح آب بازگشتن 5- عدم حبس نفس 6- چک کردن تجهیزات 7- حفظ آرامش و خونسردی 8- برنامه ریزی قبل از غواصی