عکاسی زیر آب و تجهیزات آن

عکاسی زیر آب و تجهیزات آن

تصویربرداری زیر آب

ظهور عکاسی دیجیتال توانایی زیادی برای عکاسی و تصویربرداری زیر آب ایجاد کرد، از عکاسی تفریحی زیر آب تا عکاسی حرفه ای زیر آب. شما قادر خواهید بود دوربینها و محفظه های ضد آب خود را نسبت به عکسها و تصویرهایی که در نظر دارید چه به عنوان تفریحی و چه حرفه ای تهیه نمایید.

مشخصات استاندارد و دوربینهای ضد آب

محفظه های ضد آب قابلیت حمل دوربین عکاسی شما به زیر آب در عمقهای زیاد را برای شما فراهم می نمایند و حتی دوربینهایی نیز وجود دارد که بدون نیاز به محفظه های ضد آب مقاوم در برابر آب هستند و شما میتوانید در عمقهای کم از آنها استفاده نمایید.شما بسته به نوع نیازتان میتوانید دوربین ضد آب یا محفظه ضد آب برای دوربین خود را انتخاب و تهیه نمایید.

انواع دوربینها و محفظه های ضد آب

* دوربینهای کامپکت برای عکاسیهای تفریحی و فیلمبرداری زیر آب طراحی شده اند .گوشیهای موبایل و تبلتها نیز در این سطح برای عکاسی و تصویربرداری قرار میگیرند.

* دوربینهای DSLR برای افرادی که به طور جدیتر فعالیت عکاسی میکنند طراحی شده اند که لنزهای زیادی برای این نوع دوربینها ساخته شده که به شما قابلیت عکاسی و تصویربرداری بهتر و حرفه ای تر را خواهند داد.

* دوربینهای با قابلیتهای کامل نیز برای عکاسی زیر آب طراحی شده اندکه به آنها دوربینهای کامپکت سطح پیشرفته نیز می گویند. این نوع دوربینها فاصله بین دوربینهای کامپکت و DSLR  را پر میکنند که مثل دوربینهای کامپکت جمع و جور و قابل حمل آسان بوده در عین آنکه خیلی از مشخصات DSLR ها را نیز دارند .

مشخصات و امکانات اختیاری دوربینهای قابل انتخاب شما که باید در هنگام خرید یک محفظه ضد آب به آنها دقت نمایید:

* تنظیمات وایت بالانس منوال به شما این امکان را خواهد داد که نور واقعی تری برای عکس خود داشته باشید پس در هنگام خرید یک محفظه باید توجه داشته باشید هنگام استفاده از آن امکان دسترسی به منوال دوربین برای این نوع تنظیمات وجود داشته باشد. در برخی از محفظه های ضد آب شما تنها قادر به تنظیمات محدودی خواهید بود ولی در محفظه های حرفا ای تر شما قادر خواهید بود به کلیه تنظیمات دوربین در زیر آب دسترسی داشته باشد.

* فلشهای اکسترنال زیر آب به شما امکان نور دادن بیشتر و از زاویه بهتر و مطلوب تری به سوژه را خواهد داد پس دقت کنید محفظه ای که تهیه میکنید امکان نصب فلش یا پرژکتور را داشته باشد.

* آداپتور واید انگل امکان استفاده لنزهای واید انگل به روی دوربین شما را میسر خواهد کرد . بیشتر محفظه های دوربینهای DSLR  از این قابلیت برخوردار می باشند. امروزه برای اکثر دوربینهای کامپکت نیز از این نوع آداپتورها ساخته می شود و به راحتی قابل دسترسی برای شما خواهد بود .

* کارتهای حافظه با حجم زیاد برای آنکه شما بدون نگرانی از پر شدن حافظه دوربین عکسها و تصویرهای خود را ذخیره نمایید.پس در هنگام خرید یک دوربین به این نکته که دوربین قادر به ساپورت کردن یک مموری کارت حافظه با حجم بالا باشد دقت نمایید.

دوربین و محفظه  زیر آب خود را چگونه انتخاب نمایید:

شما برای شروع میتوانید با گذراندن دوره های آموزش عکاسی و تصویربرداری زیر آب  با دوربینها و تجهیزات مناسب آشنا شده و پس از آن دوربین مناسب خود را تهیه نمایید.یا از فروشندگان و مربیان با تجربه در این رشته مشاوره نمایید.

1- از خود سوال کنید که از چه موضوعاتی و به چه منظوری میخواهید زیر آب عکاسی نمایید این در انتخاب دوربین مناسب به شما کمک خواهد کرد.

2- اگر در حال حاظر دوربین عکاسی مناسبی دارید میتوانید محفظه مشخص شده برای دوربین خود را تهیه نمایید البته دقت نمایید شرکتهای تولید کننده محفظه برای دوربینهای عکاسی و تصویربرداری تنها برای تعداد محدودی از دوربینهای ساخته شده اقدام به ساخت محفظه می نمایند و این به دلیل قابلیتهای دوربینها و مناسب بودن طراحی و امکانات این نوع دوربینها برای کار زیر آب است.پس قبل از خرید یک دوربین حتما از وجود محفظه ضد آب آن مطلع شوید.

3- به همه مشخصات از جمله سایز و کیفیت تصویری که در نظر دارید فکر کنید.برخی امکانات در دوربینهای جدید همه نیاز شما را پوشش خواهند داد .

4- از سازگاری سیستم دوربین خود با کامپیوتر و یا سیستمی که میخواهید با آن کار کنید مطمئن شوید.

محافظت از دوربین و محفظه ضد آب:

* از کیسها و محافظهای ابری برای نگهداری از دوربین و محفظه ضد آب آن در هنگام سفر و روی قایقهای غواصی استفاده نمایید

* هنگام قرار دادن دوربین در محفظه ضد آب از گیریسهای سیلیکونی روی اورینگ ها استفاده نمایید این کار به سیل شدن درب محفظه دوربین شما کمک خواهد کرد

* در هنگام قرار دادن دوربین داخل محفظه دقت نمایید این کار در جای خشک و با رطوبت کم و عاری از گردو خاک صورت پذیرد . هر نوع رطوبت باعث بخار کردن لنز محفظه شما از داخل شده و وجود پورز و مو روی اورینگ شما باعث لیک دادن و نفوذ آب خواهد شد. پس در هنگام بستن و آماده سازی محفظه به این نکات دقت نمایید.

* سعی کنید تا بعد از انجام برنامه غواصی و شستشو و خشک کردن محفظه درب محفظه را باز نکنید و در صورتی که مجبور به بازکردن محفظه شدید حتما از عدم بخار روی لنز محفظه و دوربین مطمئن شوید. این مشکل در مناطق شرجی بسیار برای شما مشکل ساز خواد بود.

* از کاورهای پورت لنز قبل و بعد از غواصی استفاده نمایید برای جلوگیری از ایجاد خط و خش روی لنز دوربین و محفظه ضد آب آن و در هنگام جا گذاری دوربین در محفظه مطوئن شوید محافظ لنز دوربین را برداشته اید

* بعد ازغواصی محفظه ضد آب دوربین خود را داخل یک ظرف آب شیرین تمیز آب کشی و برای مدتی غوطه ور نمایید این کار باعث نمک زدایی از نمام قسمتهای محفظه شده و به دوام و عمر بیشتر محفظه شما کمک بسیاری خواهد کرد

* بعد از شستن محفظه آن را به دقت خشک نمایید و آن را باز نکنید تا آب و رطوبت به داخل آن نفوذ نکند

* دوربین و تجهیزات خود را در جای خنک و خشک نگهدارید و از نور مستقیم آفتاب دور نگاه دارید و وقتی از محفظه زیر آب برای مدت طولانی استفاده نمی کنید اورینگ های بزرگ را از آن جدا نمایید ، باتری را از دوربین خود خارج کنید، در صورتی که محفظه شما مجهز به کیت هشدار دهنده وجود رطوبت هست میتوانید باتری آن را نیز جدا نمایید

* یک کیف کوچک شامل وسایل تنظیف وگیریس سیلیکون همیشه همراه خود داشته باشید