ریبریدرها یا دستگاه های مدار بسته

ریبریدرها یا دستگاه های مدار بسته

دستگاه های CCR یا ریبیریدرتنفس مجدد بازدم با بازیافت بخش خوب آن را برای شما میسر خواهد کرد. این به این معنی می باشد که شما گاز بیشتری را در مخزن های کوچکتر حمل نمایید و قادر خواهید بود زمان بیشتری غواصی کنید. از دیگر مزایای ریبریدرها که به عکاسان زیر آب بسیار کمک خواهد کرد کم صدا بودن و عدم خروج حباب می باشد که به آنها امکان نزدیک شدن بیشتر به موجودات زیر آبی که به صورت عادی از صدای حباب فرار میکنند را خواهد داد.و چون شما گازی که توسط خود شما گرم شده است تنفس می کنید امتیاز بزرگی برای غواصی در آبهای سرد خواهید داشت.

انواع ریبریدرها

* ریبریدرهای مداربسته (CCRs) 

کل بازدم شما را بازیافت می کند و فقط مقدار کمی از آن خارج می شود. CCRها به دو مخزن تامین کننده احتیاج دارند .مخزن رقیق کننده(معمولا هوا) و (100 درصد اکسیژن)

* ریبریدرهای نیمه بسته (SCRs)

فقط مقداری از بازدم شما را بازیافت می کند و حباب ها بصورت ریز و کوچک از آنها خارج می شوند ولی نه به مقدار زیاد و نه نزدیک صورت شما SCR فقط به یک مخزن هوای نیتراکس معمولا EAN*30  ویا بالاتر احتیاج دارد 

مشخصات ریبریدرها 

Counterlung کیسه ای که هنگام بیرون دادن بازدم باز و موقع تنفس جمع خواهد شد 

Vaivs جریان مستقیم گاز از یک جهت از طریق شلنگ نصب شده که بازدم شما را از فیلترهای تصفیه CO2 رد خواهد کرد

Mouthpiece که به دریچه اضطراری که به سیلندر برای تنفس برای مواقع اضطراری متصل است

Gas supply تامین کننده گاز که برای تغذیه و پر کردن اکسیژن مورد نیاز و افزایش حجم می باشد

Oxygen sensor سنسور اکسیژن ماژول الکترونیکی برای اکسیژنی که از فیلتر شیمیایی عبور می کند

ریبریدر های مدلR که برای غواصی های تفریحی و غواصی های بدون توقف طراحی شده مشخصات زیر را دارند

*آنهای قوطی های فیلتر از قبل آماده شده ای دارند که شما نیازی به مخلوط گازها نداشته باشید

*وقتی که این فیلتر نباشد دستگاه کار نخواهد کرد 

*سیستم الکترونیکی برای چک کردن دستگاه قبل از شروع دایو

*کنترل تنظیم اتوماتیک

*برآورد مدت زمان عمر فیلتر توسط سنسورهای الکترونیکی

*هشدارهایی برای فیلتر گاز ، عمر باتری و بالا و پایین بودن PO2

*جعبه سیاه با قابلیت ظبط کلیه دیتاهای الکترونیکی 

*سیستم هشدار دهنده کامپیوتری در خط دید غواص در طول غواصی 

چگونه ریبریدر مورد نیاز خود را انتخاب کنیم

انتخاب صحیح ریبریدر نکته بسیار مهمیست چون سرمایه گذاری بزرگی خواهد بود و یکی از پیشرفته ترین تجهیزاتیست که شما به عنوان یک غواص خواهید داشت .ریبریدرهایی که شما در فروشگاه ها میبینید همه محصولات خوبی هستند و چون تکنولوژی ریبریدرها به سرعت به سوی پیشرفت می باشد آنها حتی بهتر هم خواهند شد.کلاسهای آموزش کار با ریبیریدر ها Advanced Rebreather Diver و Tec CCR courses واجد شرایط بودن شما را با توجه به ریبریدر مشخص برای تمرین شما تایین میکند.همانطور که میدانید شما فقط قادر خواهید بود با دستگاهی که با آن آموزش دیده اید غواصی کنید و غواصی با مدلهای دیگر تنها بعد از گذراندن دوره Rebreather Qualification برای شما امکان پذیر می باشد.پس استفاده از ریبریدر مشخص شده برای تمرین و گذراندن دوره های ریبریدر ها کلید مهمی برای انتخاب ریبریدر مناسب شما می باشد.

محافظت از دستگاه های ریبریدر

در اولین قدم دفترچه راهنمای شرکت سازنده را به دقت مطالعه نمایید. تنظیم کردن و روشهای غواصی نسبت به دستگاه های مختلف تغییر خواهد داشت.تنظیم کردن ریبریدر در زمان آموزش و همراه داشتن دفترچه راهنمای شرکت سازنده برای چک کردن دوباره هر مطلبی قبل از غواصی لازم می باشد. توجه داشته باشید سرویس ریبریدرها باید توسط تکنسین مشخص شرکت سازنده در هر سال انجام شود.